Zamieszanie z opaską – konflikt w reprezentacji Egiptu

Foto: Mohamed Salah

Ciekawie zrobiło się ostatnio w piłkarskiej reprezentacji Egiptu. Posiadający status tamtejszej wielkiej gwiazdy Mohamed Salah miał dostać opaskę kapitańską po prawym obrońcy Ahmedzie Fathim, który jednak zarządził sprzeciw i nie zgodził się na taki obrót spraw. Jak wiemy, takie sytuacje zawsze mogą prowadzić do kolejnych konfliktów.

„Albo on, albo ja”

Fathi zagroził, że w przypadku nadania funkcji kapitana napastnikowi Liverpoolu będzie odrzucał powołania na reprezentację. Z drugiej strony, nie ma się co dziwić. Dotychczas u „Faraonów” status kapitana pełnił zawodnik z największą liczbą występów w kadrze narodowej, a prawy obrońca ma ich na koncie 132 – strzelił w nich trzy gole.

Największym problemem dla kapitana reprezentacji Egiptu jest chyba fakt, że pełniący funkcję selekcjonera kadry od 2019 roku Hossam El-Badry  chciał zmienić tę tradycję i dać opaskę graczowi, który niekoniecznie cieszy się najwyższym stażem gry w narodowych barwach, ale jest jej największą gwiazdą. Tu palma pierwszeństwa bezsprzecznie należałaby się Salahowi, jednak jak widać, nie wszyscy zgadzają się z tym wyborem.

Spotkanie trenera z kapitanem

Publicznie nowy trener nigdy nie wypowiadał się wprost na temat wyboru kapitana między Salahem i Fathim, ale do mediów trafiła informacja o jego rozmowie z prawym obrońcą, co od razu wywołało falę domysłów i spekulacji. Podobno trener chciał przekonać Fathiego, by oddał opaskę, jednak ten  z dużą gwałtownością odmówił, dodatkowo twierdząc, że jeśli zostanie mu odebrana, nie przyjedzie na reprezentację. Z drugiej strony, pewne źródła twierdzą, że Salah nie zaakceptuje faktu bycia kapitanem, dopóki w drużynie jest Fathi. W każdym razie, egipskie social media dość mocno podzieliły się w tej sprawie – jedni twierdzili, że prośba trenera była bardzo niestosowna, inni na pozycji kapitana widzą gwiazdora Liverpoolu.

Ekstraklasa: pierwszy lider w Płocku, Legia rozgromiła Wisłę!

Który system odpowiedni?

Kto pamięta małą awanturkę, która wybuchła w Polsce po odebraniu opaski kapitańskiej Jakubowi Błaszczykowskiemu i przekazaniu ją w ręce Roberta Lewandowskiego, ten wie, że taka sytuacja to trudna sytuacja dla trenera i piłkarzy. U nas sytuację szybko dało się opanować i wszyscy byli zadowoleni, co świadczy tylko o skuteczności postępowania byłego selekcjonera. Tutaj mimo podobieństwa sytuacji, mamy inną mentalność – każdy ma swoje racje i może się na nie powoływać.

Z drugiej jednak strony, wielu zwolenników otrzymania opaski przez Salaha powoływało się na przykład europejskich klubów i reprezentacji, w których odchodzi się powoli od dawania opaski według stażu i doświadczenia w kadrze, a bierze pod uwagę inne umiejętności, wśród których na pierwszym miejscu stawia się właśnie „status gwiazdy”, ale też charyzmę, zdolność prowadzenia drużyny i odpowiedniej reakcji w różnych sytuacjach.

Rozpoczęcie pracy od trzęsienia ziemi

Czy nowy trener nie mógł poczekać z tak kontrowersyjną zmianą kilka miesięcy? Rozpoczynanie pracy od zmiany kapitana i to w tak kontrowersyjny sposób musi prowadzić do pewnych napięć i nieporozumień. Trudno by było inaczej, gdy szkoleniowiec od początku próbuje robić rewolucję – szczególnie w czasie, gdy „Faraonowie” potrzebują lepszych wyników, niż 1/8 finału organizowanego u nich w lecie Pucharu Narodów Afryki. Takim postępowaniem, jak to trenera Hossama El-Badriego, dobrej atmosfery w kadrze raczej się nie zbuduje.

Niecały miesiąc do Pucharu Świata! Co czeka skoczków narciarskich w sezonie 2019/2020

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1307 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.