Włoska solidarność piłkarzy. Wspierają walkę z koronawirusem!

Foto: Flickr

Ludzie włoskiego futbolu okazują wielkie serca w walce z pandemią koronawirusa. Gracze zbierają fundusze po to, by pomóc szpitalom i ludziom w Italii zwalczyć ten trudny czas. Wśród nich m.in. Leonardo Bonucci, Josip Ilcić i Lorenzo Insigne.

Epicentrum pandemii

Włochy to kraj, który jest najbardziej dotknięty przez pandemię COVID-19. Według stanu z niedzielnego wieczoru, w kraju znajduje się ponad 20 000 zarażonych, z czego zmarło 1809 osób, wyzdrowiało 2335, a na oddziałach intensywnej opieki medycznej przebywają 1672 osoby. Pewne jest, że kraj szybko się po tym nie podniesie. W tym wypadku sport odchodzi na dalszy plan, ale gwiazdy Serie A nie próżnują i robią wszystko, by pomóc swoim rodakom.

Każda pomoc jest bardzo cenna

Gracze wykorzystują swój czas i wpływy, aby zebrać fundusze dla szpitali znajdujących się w krytycznym położeniu, a tych z dnia na dzień jest coraz więcej. Obrońca Juventusu, Leonardo Bonucci, przekazał 120 000 euro na rzecz szpitala Città della Salute w Turynie, który już dobrze zna, ponieważ jego syn miał tam operację ratującą życie.

Kapitan Napoli, Lorenzo Insigne, przekazał 100 000 euro na rzecz lokalnego szpitala Cotugno w Neapolu i wezwał swoich fanów za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby zrobili to samo. Tymczasem Josip Ilcić jeszcze w ubiegły wtorek strzelał cztery bramki Valencii na Mestalla, a obecnie również pomaga Włochom w trudnym czasie. Jego klub ogłosił, że piłka z tego meczu, którą piłkarz zabrał na pamiątkę trafiła do do szpitala im. Papieża Jana XXIII w Bergamo i ma być „znakiem bliskości, wdzięczności i miłości do tego, co robią lekarze, pielęgniarki i wszyscy zaangażowani w walkę z przerażającym wirusem, który wstrząsa życiem wszystkich z nas.” Piłkarze i trener Gian Piero Gasperini połączyli siły aby zebrać dodatkowe 50 000 euro.

Zobacz także: Artur Boruc poddany kwarantannie! Zaraził się od żony?

W pomocy swoich piłkarzy nie zostawili też fani klubu z Bergamo, którzy przekazali już 60 000 euro na rzecz tej placówki, w tym 40 000, które miały pójść na podróż do Walencji na mecz 1/8 finału piłkarskiej Champions League – ten, jak pamiętamy został rozegrany za zamkniętymi drzwiami.

Inter, Juventus, Parma, a także kilka innych klubów założyło specjalne strony internetowe do zbierania funduszy, aby uzyskać zasoby, których włoskie szpitale tak bardzo potrzebują w czasie kryzysu. Ponadto klub z Mediolanu zebrał już 500 000 euro na lokalny szpital i badania nad znalezieniem lekarstwa.

Bergamo w najtrudniejszej sytuacji

Bergamo jest miastem najbardziej dotkniętym koronawirusem. Gazeta L’Eco di Bergamo dała przykład, jak zła jest sytuacja, pokazując, że zwykle mają jedną stronę na nekrologi, podczas gdy obecnie przeznaczonych jest na to aż 10 – 11. Trudno powiedzieć, kiedy najbardziej pokrzywdzony koronawirusem kraj Europy wróci do normalności, ale pewne jest, że nie stanie się to tak szybko.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1179 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.