To już pewne! UEFA zniesie zasadę bramek na wyjeździe!

UEFA
UEFA Foto: Flickr

Niedługo nadejdzie długo oczekiwana zmiana w Lidze Mistrzów. UEFA ma ogłosić zniesienie przepisu premiującego drużynę, która zdobyła więcej goli w wyjazdowym spotkaniu.

Przepis dotyczący bramek na wyjeździe (away goals rule) obowiązywał w Lidze Mistrzów od 1965 roku. Zapis z czasem zaczął budzić coraz większe kontrowersje. Jak poinformował serwis Sport.Interia.pl UEFA niedługo zrezygnuje z tej regulacji.

Zmiany mają zostać ogłoszone jeszcze w tym tygodniu. Już od sezonu 2021/22 o awansie drużyn mających tyle samo bramek w dwumeczu, zadecyduje dogrywka lub rzuty karne.

Zobacz także:  Zmiana w ostatniej chwili? Węgrzy mogą zorganizować najważniejsze mecze Euro 2020!

Zniesienie przepisu będzie miało ogromny wpływ na rozgrywki. Przykładowo w ostatniej edycji Champions League PSG wyeliminowało Bayern, ponieważ mieli więcej bramek strzelonych na wyjeździe. Nowe realia sprawiłyby, że do rozstrzygnięcia tego dwumeczu potrzebna byłaby jeszcze dogrywka.

Zwolennicy starego porządku uważają, że dodatkowe dogrywki i karne jeszcze bardziej obciążą zawodników, którzy i tak mają bardzo napięty grafik. UEFA jest zdania, że zniesienie przepisu jest bardziej sprawiedliwe. W podobnym tonie wypowiada się większość osobistości w świecie futbolu, m. in. Zbigniew Boniek, czy Gary Lineker.

– Kiedyś Roma pokonała Barcelonę dzięki bramce na wyjeździe. A co takiego by się stało, gdyby po prostu była dogrywka? W dwumeczu był przecież remis 4:4. Należało grać dalej. Ten przepis oznacza kalkulację. Piłkarze dumają, czy warto atakować, czy może nie. A gol to po prostu powinien być gol – mówił prezes PZPN.

Nie są to pierwsze próby rozwiązania problemu bramek na wyjeździe. Już w 2019 roku zniesienie tego prawa poważnie rozważał komitet wykonawczy UEFA, ale nie zdecydowano wprowadzenia zmian w przepisach.

Zasada bramek na wyjeździe jest stosowana nie tylko w Lidze Mistrzów i Lidze Europy, ale także w eliminacjach do Mundialu i mistrzostw poszczególnych kontynentów.

EURO 2020: Sousa da kolejną szansę Krychowiakowi! Zagra od pierwszej minuty

O Paweł Gębusiak 1591 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.