Siatkarska „serpentyna” – znamy prawdopodobne grupy na Tokio!

Foto: Wikimedia Commons

„Serpentyna” – to słowo dla siatkarzy i siatkarek podczas Igrzysk Olimpijskich ma duże znaczenie. Portal „Volleyball.it” podał wczoraj prawdopodobny podział na grupy siatkarskiego turnieju olimpijskiego. Spokojnie można to określić jako podział na „domowe przedszkole” i walkę o przetrwanie.

Skład turniejów olimpijskich

Znamy już skład zarówno żeńskich, jak i męskich turniejów olimpijskich. Zacznijmy od panów. Ze światowych turniejów kwalifikacyjnych na najważniejszą imprezę czterolecia dostali się Brazylia, USA, Włochy, Rosja, Polska i Argentyna. W styczniu odbyły się turnieje kontynentalne, w których awans uzyskali Francja (Europa), Tunezja (Afryka), Iran (Azja), Wenezuela (Ameryka Południowa) i Kanada (Ameryka Północna i Środkowa). U pań w roku 2019 pewne miejsca na igrzyskach wywalczyły drużyny Serbii, Chin, USA, Brazylii, Rosji i Włoch. W niedawno zakończonych turniejach do tych ekip dołączyły Turcja (Europa), Kenia (Afryka), Korea Południowa (Azja), Argentyna (Ameryka Południowa) i Dominikana (Ameryka Północna i Środkowa). W obu turniejach pewne miejsca mają gospodarze – Japończycy.

Wyjaśnienie serpentyny

Najpierw chwilę o słynnej „serpentynie”, bo w przypadku turnieju w Tokio jest kilka zastrzeżeń. Uczestnikom nadaje się numery od 1 do 12 według rankingu CEV z tym zastrzeżeniem, że w przypadku obu turniejów numer 1 dostaje Japonia, a kolejne miejsca przypadają kolejnym drużynom z rankingu FIVB, w związku z czym wygląda to tak:

Mężczyźni:

1) Japonia
2) Brazylia
3) USA
4) Polska
5) Włochy
6) Rosja
7) Argentyna
8) Kanada
9) Iran
10) Francja
11) Tunezja
12) Wenezuela

Kobiety:

1) Japonia
2) Chiny
3) USA
4) Serbia
5) Brazylia
6) Rosja
7) Włochy
8) Korea Południowa
9) Dominikana
10) Argentyna
11) Turcja
12) Kenia

I według tych numerów poszczególne ekipy przyporządkowywane są do grup zasadą „serpentyny”. W tym przypadku do grupy A trafiają ekipy z numerami 1,4,5,8,9 i 12, podczas gdy do grupy B z numerami 2,3,6,7,9 i 11. I w ten oto sposób grupy turnieju olimpijskiego wyglądają tak:

O szansach Polaków

Przez ostatnie cztery turnieje olimpijskie – od Aten 2004 aż do Rio de Janeiro 2016, polscy siatkarze odpadali na etapie ćwierćfinału. Trudno powiedzieć, czy gdyby grupy wyglądały tak, jak przedstawiono to powyżej, byłby to dla nas dobry, czy zły scenariusz – chyba nie ma sensu nad tym dywagować. Trafiliśmy do grupy dużo łatwiejszej, w której wygląda na to, że najtrudniejszym dla nas rywalem będą Włosi. Gdy już jednak wyjdziemy z grupy, w ćwierćfinale trafimy prawdopodobnie na jedną z ekip – Brazylia, USA, Sportowcy z Rosji, Francja. Jeśli tak będzie, od razu wpadniemy na głęboką wodę w fazie pucharowej, ale… jeśli mielibyśmy trudniejszą grupę – o czym poniżej, od razu musielibyśmy mocno punktować i starać się o wyjście z grupy na jak najwyższym miejscu, by łatwiejszego rywala trafić w ćwierćfinale. Co lepsze? Chyba nie ma złotego środka, trzeba grać i wygrywać!

Zobacz także:  Tak blisko i tak daleko. Siatkarki nie pojadą do Tokio…

Jedno zastrzeżenie

Jest jednak jeszcze pewna opcja, która może zmienić składy grup. Trudno powiedzieć, jak  MKOl podejdzie do kwestii reprezentacji Rosji, która prawdopodobnie będzie rywalizować pod flagą olimpijską. Czy ta drużyna „przejmie w spadku” miejsce w rankingu FIVB, a tym samym w serpentynie reprezentacji Rosji, czy też… zostanie przesunięta na 12. miejsce w losowaniu, co spowoduje, że u mężczyzn grupy wyglądałyby tak:

A) Japonia, Polska, Włochy, Iran, Francja, Rosja
B) Brazylia, USA, Argentyna, Kanada, Tunezja, Wenezuela

U kobiet natomiast tak:

A) Japonia, Serbia, Brazylia, Dominikana, Argentyna, Rosja
B) Chiny, USA, Włochy, Korea Południowa, Turcja, Kenia

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1355 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.