Reprezentacyjny przewodnik po Euro 2020: Rosja [8]

Do przełożonego z ubiegłego roku UEFA Euro 2020 zostały już tylko dwa miesiące, więc to pora na kolejną część cyklu prezentującego poszczególnych uczestników turnieju. Na naszej stronie w każdym tygodniu prezentujemy dwie reprezentacje, które zagrają o tytuł najlepszej w Europie już od 11 czerwca. Dziś przedstawiamy reprezentację Rosji.

Poprzednie występy na Mistrzostwach Europy

Rosja przez ostatnie 30 lat w światowym sporcie występuje jako spadkobierczyni Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) i śmiało można powiedzieć, że jeśli chodzi o drużynę piłkarską, to tamte przeszłe czasy są złotą erą dla tego kraju. Należy pamiętać, że ZSRR zostało pierwszym w historii mistrzem Europy w 1960 roku, pokonując wtedy na francuskich boiskach Czechosłowację – 3:0 i Jugosławię 2:1. Co za ironia! Żadne z państw w tamtym kształcie już nie istnieje. W drużynie złotych medalistów grali wtedy tacy piłkarze, jak Lew Jaszyn, Igor Netto, Valentin Ivanov czy Viktor Ponedielnik. Turniej w 1960 roku był dla ZSRR jedynym zwycięstwem w tym turnieju. W 1964 i 1972 roku kończyli na porażce w finale, odpowiednio z Hiszpanią (1:2) i innym nieistniejącym już państwem RFN – 0:3. W międzyczasie, w 1968 roku było czwarte miejsce. Po czterech edycjach w strefie medalowej przyszły lata posuchy. Od 1976 do 1984 roku ZSRR nie kwalifikowało się na Euro, ale w 1988 roku wróciły dobre czasy i w gronie 8 drużyn reprezentacja ZSRR zajęła drugie miejsce – znowu przegrywając w finale, ale tym razem z Holandią – 0:2. Tę drużynę wielu kibiców zapewne pamięta już dużo lepiej – występowali w niej tacy piłkarze jak Rinat Dasajew, Oleg Kuzniecow czy najlepszy strzelec tej reprezentacji podczas turnieju – Oleg Protasov. Gdy ZSRR zamieniło się w Związek Niezależnych Państw, a później Rosję sukcesy odeszły w niepamięć. Na pięć występów – kolejno w 1992, 1996, 2004, 2008 i 2012 tylko jeden nie kończył się na fazie grupowej. Podczas turnieju w Austrii i Szwajcarii znakomici Rosjanie wyszli z grupy z Hiszpanią, Szwecją i Grecją z drugiego miejsca, później w ćwierćfinale po dogrywce pokonali Holendrów 3:1 i przegrali dopiero w półfinale – 0:3 z Hiszpanią.

Droga na Euro 2020

Należy pamiętać, że Rosjanie obecnie muszą cierpieć z powodu wyroku nałożonego przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w sprawie ich występu na najważniejszych imprezach sportowych i wiele wskazuje na to, że na Mistrzostwach Świata w 2022 roku nie wystąpią pod swoją flagą i hymnem, więc Euro 2020 będzie jedyną taką okazją w najbliższym czasie. Rosja na ten turniej zakwalifikowała się po rywalizacji w grupie z Belgią, Szkocją, Cyprem, Kazachstanem i San Marino. Zaczęła słabo – od porażki 1:3 z Belgią, ale później w kolejnych trzech meczach nie straciła bramki – z Kazachstanem (4:0), San Marino (9:0) i Cyprem (1:0). W kolejnym meczu ze Szkocją, kończąc pierwszą serię gier, „Sborna” wygrała 2:1. Początek „rundy rewanżowej” zaczął się dla Rosjan od skromnej wygranej 1:0 z Kazachstanem, później przyszła wygrana 4:0 ze Szkocją i rozgromienie Cypru 8:0. 16 listopada 2019 roku nasi wschodni sąsiedzi ponieśli najbardziej dotkliwą porażkę eliminacji – 1:4 z Belgią, by na koniec rozgromić San Marino – 5:0. To było do przewidzenia – najgroźniejsza ekipa grupy była nie do pokonania, ale z innymi podopieczni Stanisława Czerczesowa poradzili sobie względnie łatwo.

Mecze eliminacyjne i strzelcy goli dla Rosji

Belgia – Rosja 3:1 (Denis Czeryszew)
Kazachstan – Rosja 0:4 (Denis Czeryszew x2, Artiem Dziuba, Abzal Beisebekow (samobójczy))
Rosja – San Marino 9:0 (Michele Cevoli (samobójczy), Artiem Dziuba x4, Fiodor Kudriaszow, Anton Miranczuk, Fiodor Smołow x2)
Rosja – Cypr 1:0 (Aleksiej Jonow)
Szkocja – Rosja 1:2 (Artiem Dziuba, Stephen O’Donnell (samobójczy))
Rosja – Kazachstan 1:0 (Mario Fernandes)
Rosja – Szkocja 4:0 (Artiem Dziuba x2, Magomed Ozdojew, Aleksandr Gołowin)
Cypr – Rosja 0:5 (Denis Czeryszew x2, Magomed Ozdojew, Artiem Dziuba, Aleksandr Gołowin)
Rosja – Belgia 1:4 (Georgi Dżikija)
San Marino – Rosja 0:5 (Daler Kuziajew, Siergiej Petrow, Aleksiej Miranczuk, Aleksiej Jonow, Nikołaj Komliczenko)

Kto zagra na Euro?

Po znakomitym występie na MŚ 2018, teraz Rosjanie będą chcieli zrobić dobry wynik podczas Euro, a mają do tego niezłe możliwości. Kim to zrobią? Faworytem do stanięcia w bramce reprezentacji jest Anton Szunin z Dynama Moskwa, który wydaje się wygrywać rywalizację z Andiejem Luniewem z Zenita. Środek obrony nie prezentuje wielkich gwiazd, ale Georgij Dżikija i Andriej Semenow będą stanowili o jego sile, mając po bokach wsparcie w postaci Jurija Żirkowa i Mario Fernandesa. Tego pierwszego śmiało może zmienić Fiodor Kudriaszow i gra „Sbornej” raczej na tym nie ucierpi. Rosjanie być może wyjdą na Euro ustawieniem 4-5-1, w tym wypadku duża rola będzie przypadała defensywnym pomocnikom, czyli Aleksiejowi Miranczukowi i Magomedowi Ozdojewowi, którzy już w eliminacjach pokazali też swoje zapędy ofensywne i mogą się przydać z przodu. Bardziej wysunięci zawodnicy linii pomocy to Daler Kuziajew i Denis Czeryszew po bokach oraz na środku Aleksandr Gołowin. W ataku może wystąpić Ariem Dziuba, kapitan będący piłkarzem Zenita Sankt Petersburg.

Terminarz reprezentacji Rosji w fazie grupowej Euro 2020:

12 czerwca – 21:00 – Belgia vs. Rosja – Gazprom Arena w Sankt Petersburgu
16 czerwca – 15:00 – Finlandia vs. Rosja – Gazprom Arena w Sankt Petersburgu
21 czerwca – 21:00 – Rosja vs. Dania – Stadion Parken w Kopenhadze

Szanse reprezentacji Rosji na Mistrzostwo Europy: 4/10

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1685 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.