Reprezentacyjny przewodnik po Euro 2020: Finlandia [7]

Do przełożonego z ubiegłego roku UEFA Euro 2020 już tylko nieco ponad dwa miesiące, więc to pora na kolejną część cyklu prezentującego poszczególnych uczestników turnieju. Na naszej stronie w każdym tygodniu prezentujemy dwie reprezentacje, które zagrają o tytuł najlepszej w Europie już od 11 czerwca. Dziś pora na reprezentację Finlandii.

Poprzednie występy na Mistrzostwach Europy

Dla reprezentacji Finlandii debiut na Mistrzostwach Europy przypada na tegoroczny turniej. Z racji tego, że nigdy nie była to uznana marka na piłkarskim Starym Kontynencie, a na Mistrzostwa Europy kwalifikowało się 16 lub nawet mniej drużyn, Skandynawowie nie mieli na to szans. Rozszerzenie liczby występujących krajów nastąpiło dopiero podczas ostatniej rozegranej edycji, ale wtedy w eliminacjach Finowie mierzyli się z Irlandią Północną, Rumunią, Węgrami, Wyspami Owczymi i Grecją, przy czym z dorobkiem 12 punktów okazali się lepsi tylko od dwóch ostatnich drużyn i nie mieli szans na awans. Grupa eliminacyjna do Euro 2020 poszła im jednak zdecydowanie lepiej.

Droga na Euro 2020

Finowie zmierzyli się w grupie J z reprezentacjami Włoch, Grecji, Bośni i Hercegowiny, Armenii oraz Liechtensteinu i byli jednymi z faworytów do zajęcia 2. miejsca, choć przed rozpoczęciem gier wyżej stały szanse Bośniaków. Skandynawowie zaczęli od planowej porażki z Włochami 0:2, ale potem zaczęli bardzo pewnie wygrywać i to, co najważniejsze, bez straty bramki – najpierw okazali się lepsi od Ormian, później Bośniaków, a w końcu Liechtensteinu (wszystkie mecze po 2:0), by serię zwycięstw przyklepać wygraną 1:0 z Grecją. Serię 425 minut bez straty bramki zaliczyli Skandynawowie w tych eliminacjach, zakończyli ją na meczu z Włochami, gdzie przegrali 1:2. Później przyszła najdotkliwsza przegrana tych eliminacji – 1:4 z Bośnią i Hercegowiną, ale kolejne zwycięstwa z Armenią i Liechtensteinem po 3:0 dały duży komfort. Nawet porażka z ostatniej kolejki z Grecją – 1:2 i zwycięstwo Bośniaków z Liechtensteinem 3:0 nie odmieniło sytuacji w grupie. 18 punktów wystarczyło Finom na pierwszy w historii awans do Euro 2020. To były cudowne eliminacje dla Teemu Pukkiego, który w 10 meczach zdobył 10 goli, zaliczając trzy dublety.

Mecze eliminacyjne i strzelcy goli dla Finlandii

Włochy – Finlandia 2:0
Armenia – Finlandia 0:2 (Hans Jensen, Pyry Soiri)
Finlandia – Bośnia i Hercegowina 2:0 (Teemu Pukki x2)
Liechtenstein – Finlandia 0:2 (Teemu Pukki Benjamin Kallman)
Finlandia – Grecja 1:0 (Teemu Pukki)
Finlandia – Włochy 1:2 (Teemu Pukki)
Bośnia i Hercegowina – Finlandia 4:1 (Joel Pohjanpalo)
Finlandia – Armenia 3:0 (Hans Jensen, Teemu Pukki x2)
Finlandia – Liechtenstein 3:0 (Jasse Tuominen, Teemu Pukki x2)
Grecja – Finlandia 2:1 (Teemu Pukki)

Kto zagra na Euro?

Finom na turnieju z 24 najlepszymi drużynami nie daje się największych szans. To i tak reprezentacja, która już teraz przeszła do historii futbolu, jak nasza kadra w 2008 roku, ale do prawdziwego zaistnienia w europejskim futbolu jeszcze daleko. To nie jest drużyna złożona z gwiazd. Pierwszym bramkarzem reprezentacji jest Jesse Joronen z drugoligowej włoskiej Brescii. W środku obrony Finowie postawią prawdopodobnie na doskonale znanego z polskich boisk Paulusa Arajuuriego oraz Joonę Toivio. Z lewej strony pewniakiem wydaje się być Jukka Raitala, podczas gdy z prawej wiele wskazuje na Albina Granlunda. Pomoc reprezentacji Finlandii będzie się zapewne składać z grającego w Glasgow Rangers – Glena Kamary, który w tym sezonie europejskich pucharów dał się we znaki Lechowi Poznań, a także Juriego Kauko z duńskiego Esbjerga. Nie bez szans na grę będą też Rasmus Schuller i Robin Lod. Nie byłoby zdziwienia, gdyby taka czwórka wyszła na pierwszy mecz turnieju. Atak Finów to z kolei pewniak w postaci wspominanego już Teemu Pukkiego. Kto będzie jego partnerem? Być może Joel Pohjanpalo z Unionu Berlin, choć w ostatnim okienku reprezentacyjnym taką rolę spełniał m.in. Onni Valakari z Paphos.

Terminarz reprezentacji Finlandii w fazie grupowej Euro 2020:

12 czerwca – 18:00 – Dania vs. Finlandia – Stadion Parken w Kopenhadze
16 czerwca – 15:00 – Finlandia vs. Rosja – Gazprom Arena w Sankt Petersburgu
21 czerwca – 21:00 – Rosja vs. Dania – Stadion Parken w Kopenhadze

Szanse reprezentacje Finlandii na Mistrzostwo Europy: 1/10

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1654 artykuły
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.