Reprezentacyjny przewodnik po Euro 2020: Dania [6]

Do przełożonego z ubiegłego roku UEFA Euro 2020 już tylko nieco ponad dwa miesiące, więc to pora na kolejną część cyklu prezentującego poszczególnych uczestników turnieju. Na naszej stronie w każdym tygodniu prezentujemy dwie reprezentacje, które zagrają o tytuł najlepszej w Europie już od 11 czerwca. Dziś pora na reprezentację Danii.

Poprzednie występy na Mistrzostwach Europy

Reprezentacja Danii na Mistrzostwach Europy ma bardzo bogate osiągnięcia. Po raz pierwszy w turnieju tej rangi grała w 1964 roku, gdy przeszła przez dość gęste sito kwalifikacyjne (trzy rundy) i zakwalifikowała się na czterozespołowy turniej, gdzie nie sprostała najpierw Związkowi Radzieckiemu, później Węgrom. Potem Danii nie było na Euro aż do 1984 roku, ale gdy wróciła to znowu zawitała do strefy medalowej. W grupie lepsi okazali się późniejsi zwycięzcy tego turnieju – Francuzi (1:0 po golu Platiniego), ale w kolejnych meczach Duńczycy rozgromili Jugosławię 5:0 i wygrali z Belgią 3:2. Bardzo zacięty był półfinał z Hiszpanią, którego wynik otworzył Soren Lerby już w 7. minucie, ale godzinę później wyrównał Antonio Maceda i mecz rozstrzygał się po rzutach karnych, gdzie lepsi okazali się Hiszpanie. Wtedy meczu o 3. miejsce już nie rozgrywano. Jeśli jednak myślimy „Dania” i „Mistrzostwa Europy” od razu przychodzi nam na myśl „Duński Dynamit” z roku 1992. Cóż to była za drużyna! Zakwalifikowana na turniej za zdyskwalifikowaną Jugosławię ekipa z Peterem Schmeichelem, Larsem Olsenem, Brianem Laudrupem czy Kimem Vilfortem nie zaczęła zbyt dobrze, bo od remisu z Anglią i porażki 0:1 ze Szwecją, ale w ostatnim meczu z Francją wspięła się na wyżyny i pokonała 2:1 Francję. Wtedy doszła już do półfinału, a tam odprawiła po rzutach karnych chyba największych faworytów turnieju – Holandię. W finale z Niemcami ta drużyna też nie była faworytem, ale zagrała kapitalny mecz, a gole Johna Jensena i Kima Vilforta sprawiły, że miała miejsce największa sensacja w historii tego turnieju, którą dopiero 12 lat później pobiła reprezentacja Grecji. Tymczasem Dania na Euro później nie notowała już wielkich sukcesów. Z czterech zaliczonych występów tylko w 2004 roku doszła do ćwierćfinału, a pozostałe turnieje – w 1996, 2000 i 2012 kończyła na fazie grupowej.

Droga na Euro 2020

Na turniej, który zaczyna się 11 czerwca Danię czekała droga eliminacyjna przez grupę D, w której ze Skandynawami występowali też Szwajcarzy, Irlandczycy, Gruzini i Gibraltarczycy. Dania zaczęła od zremisowanego 3:3 meczu ze Szwajcarią, zaliczając kapitalny comeback z wyniku 0:3. W ostatnich minutach spotkania gole strzelali Mathias Jorgensen, Christian Gytkjaer i Henrik Dalsgaard. W kolejnym meczu przyszedł drugi remis z Irlandią, ale kiedyś trzeba było zacząć wygrywać. To udało się w dwóch kolejnych meczach – z Gruzją (5:1) oraz Gibraltarem (6:0). Później przyszedł dość niespodziewany podział punktów 0:0 na wyjeździe w Gruzji, który Skandynawów kosztował prawdopodobnie pierwsze miejsce w grupie, gdyż potem udało się wygrać 1:0 ze Szwajcarią, 6:0 z Gibraltarem i zremisować 1:1 z Irlandią. Jako, że Dania z 16 punktami uplasowała się o jedno oczko za Helwetami, wydaje się, że mecz w Tbilisi mógł mieć decydujące znaczenie.

Mecze eliminacyjne i strzelcy goli dla Danii

Szwajcaria – Dania 3:3 (Mathias Jorgensen, Christian Gytkjaer, Henrik Dalsgaard)
Dania – Irlandia 1:1 (Pierre-Emile Hojbjerg)
Dania – Gruzja 5:1 (Kasper Dolberg x2, Christian Eriksen, Yussuf Poulsen, Martin Braithwaite)
Gibraltar – Dania 0:6 (Robert Skov, Christian Eriksen x2, Thomas Delaney, Christian Gytkjaer x2)
Gruzja – Dania 0:0
Dania – Szwajcaria 1:0 (Yussuf Poulsen)
Dania – Gibraltar 6:0 (Robert Skov x2, Christian Gytkjaer, Martin Braithwaite
Irlandia – Dania 1:1 (Martin Braithwaite)

Kto zagra w kadrze?

Duńczycy, podobnie jak cała Europa, zaczęli już walkę o Mistrzostwa Świata w Katarze. Mecze eliminacyjne to też pewnego rodzaju poligon doświadczalny przed Euro i możliwość przygotowania optymalnego składu. Po ustawieniu poszczególnych formacji i zawodników można zabawić się w typowanie, jak zagra reprezentacja Danii. Na bramce niepodważalne miejsce ma Kasper Schmeichel, a jego zmiennikiem będzie Frederik Ronnow z Schalke. Na środku obrony największe szanse na występ ma reprezentujący Premier League – Andreas Christensen (z Chelsea) i kapitan Simon Kjaer z Milanu, przy czym wartościowym zmiennikiem będzie Janik Vestergaard. Po bokach obrony znajdzie się miejsce dla Nicolaia Boilesena i Daniela Wassa. Tego drugiego mogą efektywnie zastąpić Jens Stryger Larsen lub Henrik Dalsgaard. Pomoc w reprezentacji Danii może się nawet składać z pięciu zawodników – tak zagrali z Izraelem, z czego za defensywę odpowiedzialni będą Thomas Delaney i Pierre-Emile Hojbjerg, bardziej w środku operować będą Yussuf Poulsen i Martin Braithwaite, którzy mogą być ustawiani na bokach, a ofensywne zapędy, tak jak w meczach eliminacyjnych wykazywać będzie największa gwiazda tej drużyny – Christian Eriksen. W ataku faworytem do gry wydaje się być Robert Skov. Faktem jest jednak, że Kasper Hjulmand ma sporo klasowych piłkarzy, których odpowiednie ustawienie może być kluczowe dla losów poszczególnych meczów, a nie będą to spotkania łatwe, bo Duńczykom przyjdzie się mierzyć z Belgią, Finlandią i Rosją.

Terminarz reprezentacji Danii w fazie grupowej Euro 2020:

12 czerwca – 18:00 – Dania vs. Finlandia – Stadion Parken w Kopenhadze
16 czerwca – 18:00 – Dania vs. Belgia – Stadion Parken w Kopenhadze
21 czerwca – 21:00 – Rosja vs. Dania – Stadion Parken w Kopenhadze

Szanse na Mistrzostwo Europy: 5/10

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1650 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.