Reprezentacyjny przewodnik po Euro 2020: Austria [9]

Do przełożonego z ubiegłego roku UEFA Euro 2020 zostały już tylko dwa miesiące, więc to pora na kolejną część cyklu prezentującego poszczególnych uczestników turnieju. Na naszej stronie w każdym tygodniu prezentujemy dwie reprezentacje, które zagrają o tytuł najlepszej w Europie już od 11 czerwca. Dziś przechodzimy do grupy C – pora na Austrię.

Poprzednie występy na Mistrzostwach Europy

Reprezentacja Austrii w XXI wieku ma chyba najlepszą generację piłkarzy od wielu dziesięcioleci. Pamiętamy pewnie pierwszą połowę XX wieku, gdy wiele reprezentacji świata uczyło się gry właśnie od znakomitych Austriaków, ale potem te sukcesy na długo zanikły. Gdy zaczęły się odbywać turnieje rangi Mistrzostw Europy, tej reprezentacji nie było na nich od 1960 do 2004 roku, a do pierwszej edycji, w której wystąpili, nie musieli się kwalifikować, gdyż odbywała się ona na ich terenie oraz w Szwajcarii. Sukcesów jednak nie było. My za to dobrze pamiętamy drogę Austriaków na tamtym turnieju, gdyż znaleźli się oni w grupie z Niemcami, Chorwacją i Polską. Zaczęli turniej od skromnej porażki 0:1 z zawodnikami z Bałkanów, później przyszedł feralny mecz z Polską, podczas którego uratowali remis przez błędną dla wielu decyzję Howarda Webba, a na koniec przygody przegrali 0:1 z Niemcami i odpadli z turnieju. Kolejny ich występ, który zakończył się podobną klapą, mogliśmy oglądać pięć lat temu we Francji. Tym razem za rywali ta reprezentacja miała Węgry, Islandię i Portugalię. Po pierwszej porażce 0:2 z Madziarami, później przyszedł bezbramkowy remis z Portugalią, a droga skończyła się przegraną 1:2 z Islandią, co dało ostatnie miejsce w grupie i pożegnanie z turniejem.

Droga na Euro 2020

I po raz kolejny w tej historii musi pojawić się polski wątek. Nie tylko podczas Euro 2008 los skrzyżował ze sobą Polskę i Austrię, ale zrobił to też w grupie eliminacyjnej do Euro 2020. Poza nami i Austriakami, była też tam Macedonia Północna, Słowenia, Izrael i Łotwa. Austriacy zaczęli eliminacje od pamiętnej porażki z Polską na Ernst-Happer Stadion 0:1, później przegrali też 2:4 z Izraelem i mogli się zacząć obawiać o kwalifikację. Na dobrą drogę wrócili pokonując 1:0 Słowenię, 4:1 Maceonię Północną i aż 6:0 Łotwę. Drugi mecz z Biało-Czerwonymi zakończył się bezbramkowym remisem, ale później Austriacy zrewanżowali się Izraelczykom, wygrywając u siebie 3:1, pokonali 1:0 Słoweńców i 2:1 Macedonię Północną. Lekką sensację sprawili dopiero na koniec eliminacji, ulegając 0:1 Łotyszom, ale zarówno Izrael, jak i Macedonia Północna – grając bezpośrednio ze sobą, nie mogli już tego wykorzystać. Austria z dorobkiem 19 oczek awansowała na turniej.

Mecze eliminacyjne i strzelcy goli dla Austrii:

Austria – Polska 0:1
Izrael – Austria 4:2 (Marko Arnautović x2)
Austria – Słowenia 1:0 (Guido Burgstaller)
Macedonia Północna – Austria 1:4 (Valentino Lazaro, Marko Arnautović x2, Egzon Bejtulai (samobójczy))
Austria – Łotwa 6:0 (Marko Arnautović x2, Marcel Sabitzer, Pavels Steinbors (samobójczy), Konrad Laimer, Michael Gregoritsch)
Polska – Austria 0:0
Austria – Izrael 3:1 (Valentino Lazaro, Martin Hinteregger, Marcel Sabitzer)
Słowenia – Austria 0:1 (Stefan Posch)
Austria – Macedonia Północna 2:1 (David Alaba, Stefan Lainer)
Łotwa – Austria 1:0

Kto zagra na Euro?

Reprezentacja Austrii czasem może wyglądać nieco niepozornie, ale trzeba pamiętać, że o sile tej drużyny stanowią piłkarze, którzy odgrywają naprawdę ważne role w swoich klubach Bundesligi. Tak nie jest na pozycji bramkarza, ale 25-letni, więc młody jak na bramkarza Alexander Schlager z LASK Linz daje sporą jakość. Jego zmiennikiem powinien być Daniel Bachmann z Watfordu. Na środku obrony pewne miejsce ma Aleksandar Dragović, który powinien być wspomagany przez Martina Hintereggera, ale ten ostatni ma obecnie problemy ze zdrowiem i nie wiadomo, kiedy wróci do gry. Na bokach obrony znajdzie się miejsce dla Andreasa Ulmera (lewa strona) i Stefana Lainera (prawa strona). Na bardzo różnych pozycjach w reprezentacji może grać jej gwiazda – David Alaba, ale wydaje się, że lewy bok pomocy to dla niego jedno z lepszych miejsc na boisku, podczas gdy po prawej stronie będzie miał do pomocy Valentino Lazaro, a bardziej w środku będą mogli grać Stefan Ilsanker i Marcel Sabitzer. Na ataku swoje miejsce na pewno znajdzie Sasa Kalajdzić z VfB Stuttgart. Co do Marko Arnautovicia, na marcowe mecze kwalifikacji piłkarskich Mistrzostw Świata nie mógł on przyjechać z Chin ze względu na pandemiczne obostrzenia. Trudno powiedzieć, jak będzie z głównym turniejem reprezentacyjnym w 2021 roku, ale faktem jest, że Franko Foda musi być przygotowany na różne scenariusze.

Terminarz reprezentacji Austrii w fazie grupowej Euro 2020:

13 czerwca – 18:00 – Austria vs. Macedonia Północna – Stadion Narodowy w Bukareszcie
17 czerwca – 21:00 – Holandia vs. Austria – Johan Cruijff Arena w Amsterdamie
21 czerwca – 18:00 – Ukraina vs. Austria – Stadion Narodowy w Bukareszcie

Szanse reprezentacji Austrii na Mistrzostwo Europy: 5/10

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1685 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.