Prezes PSG oskarżony o korupcję. Tym razem także uda mu się wyjść z tego cało?

Foto: Wikipedia

Prezydent Paris Saint-Germain, Nasser al-Khelaifi, został oskarżony przez szwajcarskich prokuratorów federalnych w związku z szerszym dochodzeniem w sprawie korupcji związanej z prawami telewizyjnymi do Mistrzostw Świata.

Biuro szwajcarskiego prokuratora generalnego wniosło akt oskarżenia przeciwko Al-Khelaifiemu o podżeganie byłego sekretarza generalnego Fifa Jerome Valcke „do popełnienia zaostrzonego przestępstwa”. Katarska federacja piłkarska i telewizja nie są o nic oskarżane.

Po trzyletnim dochodzeniu Fifa osiągnęła w ubiegłym miesiącu „polubowne porozumienie” z Al-Khelaifim. Prokuratorzy zrezygnowali z zarzutów karnych związanych z przyznaniem praw do Mistrzostw Świata 2026 i 2030 katarskiemu nadawcy BeIN Sports.

Czytaj także: Liga Europy: Arsenal gra z Olympiakosem. Arteta wystawia najsilniejszy skład

Al-Khelaifi jest szefem BeIN Sports z siedzibą w Doha, a także członkiem komitetu wykonawczego UEFA. Został on oskarżony oudział w podżeganiu do przestępstwa działacza Valcke, który miał wpływ na przyznawanie praw telewizyjnych do Mistrzostw Świata , dopóki nie został usunięty ze stanowiska w 2015 roku. Miał zaoferować mu mieszkanie w jego luksusowej willi na Sardynii bez płacenia czynszu, Opiewa to na wartość nawet 1,8 miliona euro.

Valcke został oskarżony o przyjmowanie łapówek fałszowanie dokumentów. Po raz pierwszy w trwającym pięć lat dochodzeniu szwajcarscy rokuratorzy ujawnili, że uważają, że Valcke otrzymał łapówki w wysokości 1,25 miliona euro, aby skierować prawa do Pucharu Świata w stosunku do ustawionych nadawców we Włoszech i Grecji.

Trzecia osoba, która nie została ujawniona, została oskarżona o przekupstwo w związku z tymi płatnościami, a także za podżeganie Valcke do popełnienia zaostrzonego przestępstwa.

Al-Khelaifi został powołany do komitetu wykonawczego UEFA, reprezentującego europejskie kluby piłkarskie, rok temu, mimo że był zamieszany w sprawę przekupstwa. Jest także wpływowym członkiem zarządu European Club Association, który stara się prowadzić reformy w Lidze Mistrzów, aby faworyzować elitarne kluby, takie jak mistrzowie Francji PSG.

Został również zamieszany w osobne dochodzenie w sprawie korupcji prowadzone przez francuskich prokuratorów, które jest powiązane z Katarem ubiegającym się o prawa do organizacji Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. Doha była gospodarzem tej imprezy w 2019

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 1021 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.