Pomysł niezwykłego meczu. Diego Maradona byłby z niego dumny

foto: Wikipedia

Gdyby tak uhonorować wielką legendę i zagrać mecz o „Superpuchar Globu” im. Diego Maradony między zwycięzcą Copa America 2021 – Argentyną oraz Euro 2020 – Włochami. Po obu turniejach powstał taki pomysł, a to tym ważne, że oba kraje były ważne w życiu zmarłego piłkarza.

Grał dla reprezentacji, ale Italię też kochał

Diego Maradona zmarł 25 listopada 2020 roku przeżywszy 60 lat i niecały miesiąc. To była wielka strata dla futbolu, choć od wielu lat legenda piłki nożnej wzbudzała już raczej negatywne odczucia wszelkimi skandalami alkoholowymi, narkotykowymi i obyczajowymi. Ci, którzy pamiętali go jednak z boiska, nadal bardzo go cenili. Argentyna była krajem urodzenia „Boskiego Diego”. Grał w tej reprezentacji w latach 1977-1994. Na Mundialu w Meksyku (1986) reprezentacja z Ameryki Południowej pozostawiła w tyle wszystkie drużyny i wygrała turniej, cztery lata później była bliska obrony tytułu, ale została wicemistrzem.

Włochy były bliskie Maradonie z innego powodu. W latach 1984-1991 występował w barwach SSC Napoli i stał się legendą. W 188 meczach zdobył 81 goli, wygrywając dwa razy mistrzostwo Włoch, raz Puchar Włoch i Superpuchar Włoch, a na podwórku międzynarodowym Puchar UEFA w 1989 roku. W Italii zawsze czuł się dobrze. Neapol to było jego miasto – rozpoznawany, uwielbiany i zawsze w centrum uwagi. Stąd do Italii zawsze było mu blisko. Teraz idealnym hołdem pamięci o piłkarzu byłby mecz nieoficjalnie zwany pojedynkiem „o Superpuchar Globu”, między zwycięzcą Euro 2020 – Włochami oraz Copa America – Argentyną.

Zobacz także:  Kibice Interu pamiętają o Christianie Eriksenie. Czy piłkarz wróci jeszcze do gry?

Poważne plany

Informację o organizacji jednego meczu tych reprezentacji podał dziennikarz sportowy Tariq Panji. Ciekawe byłoby też tło tego spotkania, bo po raz ostatni te nacje zmierzyły się ze sobą w 1990 roku, gdy Maradona był w centrum uwagi. Działo się to w półfinale Mistrzostw Świata, a mecz rozgrywał się na znanym dobrze Maradonie obiekcie w Neapolu. Argentyna wyeliminowała wtedy reprezentację Włoch, jednak w finale uległa RFN.

Jest też inne podłoże tego wydarzenia. Spotkanie byłoby swego rodzaju finalizacją wysiłków UEFA i CONMEBOL, które ma na celu zaciskanie więzi między tymi federacjami, czego przykładem była choćby wymiana sędziów na Euro 2020, gdzie sędziował Argentyńczyk Fernando Rapallini oraz Copa America – tam mecze prowadził Hiszpan Jesus Gil Manzano. Trzeba też podkreślić jeszcze jedną kwestię – piłka popularna jest na całym świecie, ale nigdzie nie jest tak ceniona jak w Ameryce Południowej oraz w Europie.

Z jednej strony religia, z drugiej pieniądze

W Ameryce Południowej w piłkę nożną gra niemal każde dziecko – bez względu na sytuację materialną, pochodzenie, czy płeć. Najlepsi robią później kariery w najlepszych klubach, ale tylko po to, by niedługo wyjechać do Europy i tu robić karierę. Europa daje piłce z kolei znakomitą organizację, a do tego wielkie pieniądze, które rozrosły się w futbolu do niewyobrażalnych kwot. Najlepsi piłkarze świata przyjeżdżają do Europy, bo wiedzą, że tutaj zarobią najlepiej, jednocześnie mogąc grać w najlepszych ligach i konkurować z najlepszymi.

Diego Maradona – wracając do tematu „Superpucharu” – na pewno byłby dumny z obrotu spraw, jaki piłkarskie wydarzenia obrały na Euro 2020 i Copa America. Ukoronowanie takiej postaci wielkim meczem też wydaje się być znakomitym pomysłem. Z drugiej strony, ciekawe byłoby wprowadzenie do kalendarza na stałe tego typu meczu, który byłby rozgrywany w tym samym roku, co Copa America i Euro, a graliby w nim zwycięzcy turniejów. Myślę, że to znakomity pomysł na przyszłość, a patron… niech pozostanie cały czas ten sam.

O Radosław Kępys 1801 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.