Polskie igrzyska [7]: pozytywne występy żeglarzy i pływaków, odpadł mikst tenisowy

Kolejny dzień z podobnymi wynikami jak poprzednie. Część naprawdę pozytywna – jak żeglarzy i pływaków, a część dużo słabsza. Odpadł  m.in. mikst Iga Świątek / Łukasz Kubot, który w ćwierćfinale miksta uległ Rosjanom.

***

Dzień wcześniej cieszyliśmy się z medalu czwórki podwójnej kobiet, a  w czwartek żegnaliśmy regaty wioślarskie w polskim wykonaniu finałem a w dwójce bez sternika. Duet Kowalski / Mikołajczewski dzień wcześniej minimalnie przegrał miejsce w trójce półfinału i musiał się mierzyć w finale B. Tam z kolei Polacy długo dotrzymywali kroku Hiszpanom, ale ostatecznie pod koniec dali rywalom odjechać i zajęli 2. miejsce (ogólnie 8), co oznaczało, że na Sea Forest Waterway wszystkie nasze osady wioślarskie uplasowały się w TOP8. Szkoda, że z wody udało się wyłowić tylko jeden medal.

***

W strzelaniu kobiet z karabinu w odległości 25 metrów eliminacje dzielą się na dwie części – próbę precyzyjną i szybką. Tę pierwszą rozegrano dzisiaj, a w gronie 44 kobiet rywalizowała Klaudia Breś. Niestety, Polka pierwszą częścią rywalizacji raczej przegrała sobie szansę na finał. Breś w trzech seriach zaliczyła kolejno 95, 96 oraz 94 i z rezultatem 285 punktów jest dopiero 35. Nawet jeśli jutro się poprawi, szansy na pierwszą ósemkę raczej nie ma. W innej konkurencji strzeleckiej drugą część eliminacji trapu odbywała w czwartek Sandra Bernal. I bardzo szkoda pierwszego dnia, po którym nasza reprezentantka była na dalszej pozycji, bo w czwartek strzeliła serie 24 i 25, co dało z dorobkiem 118 punktów 9. miejsce, podczas gdy do finałów awansowała 6-tka.

***

Drugi polski finał wyciągamy z wody na basenie. Po wczorajszych bardzo udanych eliminacjach 200 metrów stylem grzbietowym, w których Radosław Kawęcki uzyskał 6. czas, w czwartek nasz doświadczony pływak popłynął o 0,15 sekundy szybciej – 1:56,68 i w ogólnej klasyfikacji zajął 7. miejsce, co premiuje go udziałem w jutrzejszym finale. Ten o godzinie 03:50 polskiego czasu. Kilka godzin po sesji finałowej tradycyjnie odbyły się też eliminacje. I była to całkiem udana sesja. Na 100 metrów motylkiem fenomenalnie popłynął Jakub Majerski, który w wyścigu 8 z Caelebem Dresselem czy Andrejem Minakowem zajął drugie miejsce i miał w eliminacjach trzeci czas. Rezultat 50,97 to nowy rekord Polski na tym dystansie. Polak znacznie rozbudził nadzieję na dobry wynik. Trochę słabiej na tym dystansie poszło Pawłowi Korzeniowskiemu. W swoim wyścigu pływak będący na czwartych igrzyskach olimpijskich zajął 7. miejsce, a w sumie był 22. (52,00). Bardzo pozytywnie zaskoczyła też nasza najmłodsza olimpijka. Mowa o Laurze Bernat, która płynęła na 200 metrów stylem grzbietowym i z czasem 2:10,37 była 13. w eliminacjach. Półfinały Majerskiego i Bernat oraz finał Radosława Kawęckiego w sesji nocnej.

***

Wiadomo, to jest sport i nie można wyników w pełni zrzucać na pecha, bo chodzi w nim głównie o umiejętności i formę, ale Beata Pacut w tym sezonie prezentowała naprawdę dobrą formę, została mistrzynią Europy w judo w wadze do 78 kilogramów. Niestety, w Tokio miała bardzo trudną drabinkę. W pierwszej rundzie jeszcze pewnie wygrała na ippon przez liczenie Gabonki Sarah-Myriam Mazouz, ale w drugiej walce w ten sam sposób, z tym że dwoma akcjami waza-ari pojedynek zakończyła turniejowa 2 – Japonka Shori Hamada.

***

Jeden dzień przed początkiem igrzysk olimpijskich w Tokio zostały już rozegrane eliminacje zawodów indywidualnych w łucznictwie. Na ich kontynuację w wykonaniu Polaków trzeba było jednak czekać aż do czwartku. Nie były to jednak zbyt udane występy. Sylwia Zyzańska w 1/32 finału przegrała łatwo z Włoszką Lucillą Boari 0:6 (26:27, 21:26, 25:27), a Sławomir Napłoszek po dobrym meczu, ale mimo to wyraźnie przegranym uległ Steve’owi Wijlerowi 4:6 (24:27, 27:28, 28:27, 28:28, 27:27).

***

Golf na igrzyska olimpijskie po bardzo długim czasie wrócił pięć lat temu. Wtedy jednak nie mieliśmy tam swojego przedstawiciela, a w 2021 roku w Tokio już go mamy. Nasz kraj reprezentuje Adrian Meronk, który w ostatnich miesiącach potrafił osiągać bardzo dobre wyniki w turniejach z cyklu European Tour. Pierwsza runda Polaka w Tokio nie była jednak udana. Po pierwszej części wyglądało to nieźle, bo 9 dołków, gdy poziom par ustawiony został na poziomie 36 uderzeń, Polak pokonał w 34. Z wynikiem -2 był dość wysoko, ale dobry początek przekreśliło drugie 9 dołków. Tam Polak mimo poziomu 35 ustalonym jako par musiał wykonać 38 uderzeń, więc w sumie po pierwszym dniu turnieju zajmuje ex aequo z trzema innymi golfistami 48. miejsce.

***

 Rewelacyjny dzień na regatach żeglarskich mają za sobą polskie łódki. Dotyczy to przede wszystkim Agnieszki Skrzypulec i Jolanty Ogar, które wczoraj wygraly dwa pierwsze wyścigi klasy 470, a dziś zajmowały miejsca 2. i 5. w efekcie czego utrzymały pewne prowadzenie w stawce. Po trzech dzisiejszych wyścigach klasy RS:X u mężczyzn i u kobiet w sobotę odbędą się wyścigi medalowe i już wiemy, że Piotr Myszka będzie walczył o medal. Polak w czwartek zaczął od 9. miejsca, ale później był 5 i 2. Dzięki tak dobrej serii Polak utrzymał 4. miejsce i do medalu traci… cztery oczka. Krążka nie zdobędzie za to Zofia Noceti-Klepacka. W wyścigach od 10 do 12 żeglarka zajmowała miejsca 11., 7 i 7., w efekcie czego przed ostatnim wyścigiem jest 9.  Dwa wyścigi odbyły się też w klasach 49er, gdzie rywalizują Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński oraz Laser Radial z Magdaleną Kwaśną. Polski duet zajmował w swoich rywalizacjach 7. I 8. miejsce (11. w generalce). Magdalena Kwaśna w Laser Radial była 18. i 13. (16. w generalce).

***

Nie tak wyobrażaliśmy sobie drugie spotkanie duetu Iga Świątek / Łukasz Kubot na turnieju mikstów, szczególnie, że Polacy byli naszą ostatnią nadzieją na medal w tenisie. Rywalami polskiej pary byli Rosjanie – Jelena Wiesnina i Asłan Karacew. Zaczęło się rewelacyjnie – od 3:0 dla polskiego miksta. Kolejne 7 gemów to jednak pełna dominacja rywali, którzy wygrali 6:4. Drugi set rozstrzygnął się już na początku. Polacy szybko zostali przełamani. Później od 0:2 breakpointów już nie było, ale to była zła informacja dla Polaków. Przegrali oni 4:6 i odpadli z turnieju.

O Radosław Kępys 1864 artykuły
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.