PKO BP Ekstraklasa: Pogoń odskakuje rywalom, bezbramkowy remis w szlagierze

Pogoń Szczecin ponownie bez fajerwerków, ale skutecznie. Szczecinianie za sprawą gola Adama Buksy w meczu z ŁKS-em Łódź zainkasowali trzy punkty w 8. kolejce Ekstraklasy i prowadzą w tabeli. W tej serii gier najciekawiej miało być w Białymstoku, ale… mecz Jagiellonii z Legią skończył się bezbramkowym remisem.

Zagłębie Lubin – Wisła Płock 5:0 (3:0)

Z przytupem wróciła nam do grania PKO BP Ekstraklasa po przerwie reprezentacyjnej. Tupnęła jednak tylko jedna drużyna – Zagłębie Lubin, której pomógł efekt nowej miotły w postaci trenera Pawła Karmelity. Zaczęło się już po 14. minutach, gdy pięknym uderzeniem z rogu pola karnego piłkę w siatce umieścił Sasa Zivec. Przed przerwą trafili jeszcze Alan Czerwiński i Damjan Bohar. W drugiej części gry Zagłębie mocno obniżyło loty, ale Wisła przez cały mecz była tak bezradna, że Konrad Forenc mógł usnąć z nudów w bramce gospodarzy. Wynik pod koniec meczu ustalili młodzi piłkarze – Bartosz Ślisz i Dawid Pakulski. Co ciekawe, to najwyższe zwycięstwo Zagłębia od sezonu… 2006/2007, a więc minęło już dobre 13 lat!

Bramki:

14’ Sasa Zivec, 29’ Alan Czerwiński, 44’ Damjan Bohar, 90’ Bartosz Ślisz, 90+2’ Dawid Pakulski

Żółte kartki:

52’ Sasa Balić, 63’ Patryk Szysz, 79’ Filip Starzyński – 7’ Alan Uryga, 62’ Giorgi Merebashvili, 65’ Grzegorz Kuświk, 71’ Dominik Furman

Zagłębie: Konrad Forenc – Alan Czerwiński, Bartosz Kopacz, Lubomir Guldan, Sasa Balić – Jakub Tosik, Filip Starzyński, Bartosz Ślisz – Sasa Zivec (83’ Kamil Mazek), Damjan Bohar (90’ Dawid Pakulski), Patryk Szysz

Wisła: Thomas Dahne – Cezary Stefańczyk, Alan Uryga, Jarosław Fojut (46’ Jakub Rzeźniczak), Piotr Tomasik (66’ Suad Sahiti) – Dominik Furman, Maciej Ambrosiewicz (66’ Damian Michalski), Ricardinho, Mateusz Szwoch – Giorgi Merebashvili, Grzegorz Kuświk

Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa 0:0 (0:0)

Te mecze zawsze mają dodatkowy smaczek, bo obie drużyny nie bardzo żywią do siebie sympatię i każda z nich bardzo mobilizuje się na ten mecz. W piątek zdecydowanie większą szansę na wygraną mieli gospodarze, którzy oprócz atutu własnego boiska, mogli przez prawie godzinę grać w przewadze jednego zawodnika po drugiej żółtej kartce dla Luisa Rochy. I jedno i drugie nie pomogło. W tym meczu Jagiellonia nie oddała celnego strzału na bramkę Legii, co dobrze nie świadczy o ofensywie gospodarzy, którą w piątek wystawił trener Ireneusz Mamrot. Po tym meczu Legia zdecydowanie bardziej będzie szanować ten punkt od rywali.

3’ Guilherme, 28’ Taras Romanczuk, 79’ Zoran Arsenić, 90+2’ Ivan Runje, 90+4’ Juan Camara – 6’ Igor Lewczuk, 25’ 35’ Luis Rocha (czerwona), 86’ Artur Jędrzejczyk, 90+2’ Cafu

Jagiellonia: Damian Węglarz – Jakub Wójcicki, Ivan Runje, Zoran Arsenić, Guilherme – Martin Pospisil, Jesus Imaz, Taras Romanczuk – Bartosz Bida (83’ Martin Kostal), Tomas Prikryl (56’ Juan Camara), Ognjen Mudrinski (78’ Patryk Klimala)

Legia: Radosław Majecki – Paweł Stolarski, Igor Lewczuk, Artur Jędrzejczyk, Luis Rocha – Andre Martins, Domagoj Antolić (43’ Mateusz Wieteska), Cafu – Valerian Gvilia, Luquinhas (84’ Dominik Nagy), Jarosław Niezgoda (66’ Jose Kante)

Ansu Fati wybierze Hiszpanię? Selekcjoner walczy o cudownego dzieciaka z Barcelony

Raków Częstochowa – Arka Gdynia 2:0 (1:0)

Bezkompromisowy jest w tym sezonie beniaminek z Częstochowy, który pozostaje jedyną drużyną PKO BP Ekstraklasy bez remisu. Po serii dwóch porażek przyszło przełamanie z jedną z najsłabszych ekip ligi i można odetchnąć. W sobotę Raków był zdecydowanie lepszy i udokumentował to dwoma bramkami. Pierwszą zdobył wracający obieżyświat – Jarosław Jach, który oparzył się za granicą i teraz z podkulonym ogonem wraca do kraju. W drugiej połowie piłkarzy z Gdyni dobił Felicio Brown Forbes, który będąc w sytuacji „sam na sam” posłał piłkę nad próbującym interweniować Pavelsem Steinborsem. Arka ma problem i coś z tym musi zrobić. Może już czas podziękować Jackowi Zielińskiemu, który wyraźnie ma problem poukładać drużynę tak, by mogła efektywnie spisywać się na boisku?

Bramki:

31’ Jarosław Jach, 80’ Felicio Brown Forbes

27’ Jarosław Jach, 51’ Daniel Bartl, 89’ Dawid Szymonowicz – 89’ Christian Maghoma

Raków: Michał Gliwa – Emir Azemović, Tomas Petrasek, Jarosław Jach – Daniel Bartl (74’ Dawid Szymonowicz), Petr Schwarz, Igor Sapała, Patryk Kun – Sebastian Musiolik, Miłosz Szczepański (62’ Michał Skóraś), Felicio Brown Forbes (82’ Ruslan Babenko)

Arka: Pavels Steinbors – Damian Zbozień, Christian Maghoma, Frederik Helstrup, Adam Marciniak – Adam Deja (64’ Marcin Budziński), Marko Vejinović, Jan Łoś (65’ Mateusz Stępień), Michał Nalepa, Maciej Jankowski, Dawit Skhirtladze (81’ Fabian Serrarens)

Lechia Gdańsk – Lech Poznań 2:1 (2:1)

I znowu powstałe początkiem sezonu poznańskie nadzieje na odegranie ważnej roli w lidze, trochę zaczynają się rozmazywać. Zespół jest weryfikowany w trudniejszych meczach i nie radzi sobie z tym dobrze, a Lechia – mając tylko jedną porażkę w tym sezonie na koncie – pnie się coraz wyżej. Lechia zaczęła mecz od zdecydowanej przewagi i bramek Sławomira Peszki oraz Michała Nalepy. Gdyby jeszcze dwie bardzo dobre okazje wykorzystał Zarko Udovicić, poznaniacy szybko byliby na łopatkach. Tak się jednak nie stało i końcem pierwszej części gry gola kontaktowego zdobył Christian Gytkjaer. Zaostrzyło to bardzo apetyty na emocjonującą drugą połowę, ale… na tym się skończyło, bo żadna z drużyn bramki już nie zdobyła, a gospodarze dość pewnie dowieźli zwycięstwo do końcowego gwizdka. Dodatkowo pod koniec spotkania drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Djordje Crnomarković.

Bramki:

23’ Sławomir Peszko, 33’ Michał Nalepa – 45’ Christian Gytkjaer

51’ Sławomir Peszko – 79, 90+2’ Djordje Crnomarković (czerwona)

Lechia: Dusan Kuciak – Karol Fila, Michał Nalepa, Błażej Augustyn, Filip Mladenović – Jarosław Kubicki, Daniel Łukasik, Maciej Gajos (73’ Tomasz Makowski) – Sławomir Peszko (55’ Lukas Haraslin), Artur Sobiech, Zarko Udovicić (78’ Rafał Wolski)

Lech: Mickey van der Hart – Robert Gumny, Thomas Rogne, Djordje Crnomarković, Volodymyr Kostevych (61’ Tomasz Dejewski) – Tymoteusz Puchacz (46’ Kamil Jóźwiak), Karlo Muhar, Pedro Tiba, Joao Amaral – Darko Jevtić (74’ Paweł Tomczyk), Christian Gytkjaer

Korona Kielce – Wisła Kraków 1:1 (0:1)

W Koronie Kielce ostatnio trochę zawirowań. Słaba gra drużyny, kolejna prośba klubu o pożyczkę do miasta, zmiana trenera, ale… mimo to tym razem zespół nie przegrał i to z Wisłą, która w tym sezonie potrafiła już rozegrać naprawdę solidne mecze. Wydawało się, że pierwszą połowę gospodarze mogą rozstrzygnąć na swoją korzyść – zdecydowanie przeważali, a jeszcze w 31. minucie z boiska wyleciał Rafał Boguski. Futbol jednak jest, jaki jest i siedem minut później… to Wisła była na prowadzeniu  po golu z rzutu karnego Pawła Brożka. Piłkarze z Kielc wyrównali szybko, bo tuż po przerwie, gdy w polu karnym najwyżej wyskoczył Erik Pacinda i wyrównał stan meczu. Korona starała się, miała nawet jeszcze jedną bardzo dobrą sytuację, ale wyniku już nie zmieniła. W Kielcach… tylko podział punktów!

Bramki:

48’ Erik Pacinda – 38’ Paweł Brożek (rzut karny)

36’ Ivan Jukić, 59’ Ognjen Gnjatić, 69’ Michael Gardawski – 14’ David Niepsuj, 90+3’ Kamil Wojtkowski

Czerwone kartki:

31’ Rafał Boguski

Korona: Marek Kozioł – Mateusz Spychała, Ivan Marquez, Adnan Kovacević, Michael Gardawski – Marcin Cebula (77’ Matej Pucko), Ognjen Gnjatić (84’ Piotr Pierzchała), Milan Radin, Ivan Jukić – Michal Papadopoulos (71’ Uros Djuranović), Erik Pacinda

Wisła: Michał Buchalik – David Niepsuj, Lukas Klemenz, Rafał Janicki, Maciej Sadlok – Vukan Savicević, Rafał Boguski, Kamil Wojtkowski – Chuca (46’ Vullnet Basha), Paweł Brożek (89’ Przemysław Zdybowicz), Michał Mak (82’ Jean Carlos Silva)

Nie zmarnować sukcesu koszykarzy! Czy czekają nas tłuste lata?

Pogoń Szczecin – ŁKS Łódź 1:0 (0:0)

ŁKS nie zdobył punktu od…drugiej kolejki, gdy wygrał z Cracovią 2:1. Potem jednak łodzian dopadła niemoc, która nie puszcza do teraz. W niedzielę o punkty ze świetnie spisującą się w tym sezonie miało być bardzo trudno, ale długo wydawało się, że skończy się bezbramkowym remisem. Jednak tuż po upływie godziny gry pięknym i precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Adam Buksa, czym pomógł Pogoni dopisać do ligowej tabeli dające pozycję lidera trzy punkty. „Portowcy” w tym sezonie może nie zawsze zachwycają, ale są niezwykle efektywni.

Bramki:

65’ Adam Buksa

77’ Hubert Matynia – 33’ Dani Ramirez, 36’ Artur Bogusz, 60’ Bartłomiej Kalinkowski, 90+5’ Rafał Kujawa

Pogoń: Dante Stipica – Jakub Bartkowski, Kostas Triantafyllopoulos, Benedikt Zech, Hubert Matynia (83’ Igor Łasicki) – Sebastian Kowalczyk, Santeri Hostikka (76’ Michalis Manias), Zvonimir Kozulj, Marcin Listkowski (85’ Iker Guarrotxena), Damian Dąbrowski – Adam Buksa

ŁKS: Dominik Budzyński – Jan Grzesik, Kamil Juraszek, Jan Sobociński, Artur Bogusz – Patryk Bryła (64’ Rafał Kujawa), Wojciech Łuczak, Łukasz Piątek, Bartłomiej Kalinkowski (81’ Piotr Pyrdoł), Dani Ramirez (71’ Micha Trąbka) – Ruis Pirulo

Górnik Zabrze – Śląsk Wrocław 0:0 (0:0)

Nie postrzelali  sobie zbyt obficie w niedzielę piłkarze PKO BP Ekstraklasy. Do gola Buksy z meczu Pogoni z ŁKS-em w drugim spotkaniu dnia – Górnika Zabrze ze Śląskiem Wrocław – nikt nie poprawił swojego konta bramkowego. Bardzo blisko tego był tuż przed przerwą Przemysław Płacheta, który już minął Martina Chudego, już miał skierować piłkę do słabo asekurowanej przez obrońcę bramki, ale ostatecznie posłał tylko futbolówkę w boczną siatkę. Mimo tej zmarnowanej sytuacji, młodzieżowiec może zostać uznany najlepszym zawodnikiem meczu, bo to z jego strony często przychodziło największe zagrożenie.

42’ Boris Sekulić, 87’ Alassane Manneh – 90+2’ Jakub Łabojko

Górnik: Martin Chudy – Boris Sekulić, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janża – Kamil Zapolnik (82’ Alassane Manneh), Mateusz Matras, Daniel Ściślak, Jesus Jimenez (72’ Ishmael Baidoo) – Łukasz Wolsztyński (56’ David Kopacz), Igor Angulo

Śląsk: Matus Putnocky – Łukasz Broź, Wojciech Golla, Israel Puerto, Dino Stiglec – Jakub Łabojko, Michał Chrapek, Lubambo Musonda (87’ Mateusz Cholewiak) – Robert Pich (82’ Diego Zivulić), Przemysław Płacheta, Erik Exposito (59’ Daniel Szczepan)

Cracovia – Piast Gliwice 2:0 (1:0)

Mistrz do Krakowa może i przyjechał z aspiracjami na zdobycie punktów, ale dość szybko te jego duże aspiracje musiały zostać zatrzymane. Po nieco ponad 10 minutach z boiska wyleciał Bartosz Rymaniak i zespół z Górnego Śląska musiał sobie praktycznie przez cały mecz radzić w osłabieniu. Nie poszło to zbyt dobrze, bo jeszcze przed przerwą zdarzyła się druga tragedia dla Piasta – samobójczego gola po bardzo nieporadnej interwencji zdobył Tomas Huk. Tuż po przerwie na 2:0 podwyższył młody Michał Rakoczy, który wykorzystał świetne dośrodkowanie Mateusza Wdowiaka. Dzięki wygranej, Cracovia traci tylko punkt do lidera ligi – Pogoni Szczecin. Gdybyśmy się mieli cofnąć rok wcześniej, oba zespoły zobaczylibyśmy… na dnie tabeli.

Bramki:

42′ Tomas Huk (samobójczy), 48′ Michał Rakoczy

30′ Janusz Gol, 65′ Oleksiy Dytyatev, 72′ Niko Datković, 74′ Michal Siplak – 25′ Uros Korun, 40′ Tomas Huk

11′ Bartosz Rymaniak

Cracovia: Michal Pesković – Cornel Rapa, Oleksiy Dytyatev, Niko Datković, Michal Siplak (85′ Kamil Pestka) – Milan Dimun, Janusz Gol, Mateusz Wdowiak (70′ Tomas Vestenicky), Michał Rakoczy (55′ Sebastian Strózik), Sergiu Hanca – Ricardo Guima

Piast: Frantisek Plach – Uros Korun, Tomas Huk, Piotr Malarczyk – Bartosz Rymaniak, Sebastian Milewski (78′ Remigiusz Borkała), Patryk Sokołowski (46′ Tomasz Jodłowiec), Tom Hateley, Mikkel Kirkeskov – Piotr Parzyszek (62′ Patryk Tuszyński), Jorge Felix