O krok od igrzysk: pływackie niepokoje przed zawodami w Tokio

Foto: Pexels

To mogą być dość nietypowe i problemowe igrzyska olimpijskie. Dziś w cyklu „O krok od igrzysk” znowu o Tokio, ale tym razem w kontekście pogodowym. Problemy na razie zauważyło środowisko pływackie, ale z biegiem czasu będzie tego pewnie więcej.

Stała kontrola

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) zobowiązali się do monitorowania warunków w Tokio. Jest to spowodowane tym, że po ostatnio rozegranym teście przedolimpijskim pływaków długodystansowych, którzy startują na akwenie otwartym, zgłoszono spore zastrzeżenia co do bezpiecznego pływania w takiej pogodzie. W Tokio jest po prostu za gorąco… I to może być olbrzymim problemem.

Zmagania na obiekcie Odaiba Marine Park, które były częścią testów przedolimpijskich pod nazwą „Ready Steady Tokio” zostały rozpoczęte około godziny 7 rano czasu lokalnego, ale mimo to, już wtedy temperatura przekraczała ponad 30 stopni Celsjusza. Przepisy FINA stwierdzają, że gdy temperatura wody jest wyższa, niż 31 stopni, zawody nie mogą się odbyć.

Kto wie, czy nie dojdzie do tego, że zawody na akwenie olimpijskim ruszą jeszcze wcześniej, niż jest to zaplanowane. Według obecnego harmonogramu, zmagania zarówno kobiet, jak i mężczyzn mają się rozpocząć o 7 rano czasu lokalnego (00:00 czasu polskiego), ale dyrektor wykonawczy FINA – Cornel Marculescu mówi nawet, że start można przesunąć o dwie godziny do tylu.

Jakość też pozostawia wiele do życzenia

Zawodnicy i zawodniczki otwarcie mówią nie tylko o wysokiej temperaturze wody w akwenie, ale też jej bardzo niedobrej jakości. Woda podobno jest śmierdząca i niezbyt przejrzysta. Już wcześniej nie była ona zgodna z przepisami FINA, co zostało zgłaszane w 2017 roku, gdy wykryto znaczne ilości bakterii coli. Reakcją na to było zainstalowanie filtrów podwodnych. Jak widać, nie do końca to pomogło.

Problemy nie tylko sportowe

Kto wybiera się do Japonii w przyszłym roku, niech uważnie przeczyta poniższy akapit. W dniach od 29 lipca do 4 sierpnia tego roku  w wyniku fali upałów zmarło 57 osób, a według głównego krajowego nadawcy HNK, do szpitala trafiło ponad 18 tysięcy kolejnych osób. To będą dziwne igrzyska. Z jednej strony Japonia nie raz zaskoczy nas pewnie nowoczesnością, bogactwem i rozmachem, z drugiej… trudno powiedzieć, czy wszystko przebiegnie tak, jak zostało zaplanowane.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1088 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.