O krok od igrzysk – cyrk bokserski, czyli jak AIBA zepsuła swoją dyscyplinę

Foto: Wikimedia Commons

Dziś – w kolejnej części cyklu „O krok od igrzysk” tym razem o dyscyplinie, która mimo długich tradycji uczestnictwa w rodzinie sportów olimpijskich ostatnio przeżywa olbrzymie kłopoty, przez co turniej rozgrywany w Tokio zostanie zorganizowany w całości przez MKOl.

Zasłużone zawieszenie

Mowa o boksie, w którym afera goni aferę i niestety nie widać poprawy. W czerwcu 2019 roku AIBA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego) zostało zawieszone w prawach członka przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jest to pierwszy przypadek w historii dotyczący organizacji koordynującej jeden ze sportów, ale… sytuacja jest dość jasna i nie pozostawia wątpliwości, odnośnie słuszności decyzji MKOlu.

Afera goni aferę

Chodzi przede wszystkim o dochodzenie, które bada kilka afer i skandali w świecie boksu olimpijskiego. Przede wszystkim chodzi o osobę Gafura Rachimowa – byłego szefa AIBA, który dzięki pewnych kontaktów przez kilka lat chronił się przed ujęciem przez szukający go Interpol. Oskarżenia kierowane pod adresem Uzbeka dotyczą głównie przemytu i handlu narkotykami.

To jednak nie wszystko. Poprzednik Rachimowa – Wu Ching Kuo – wpędził związek w kłopoty poprzez prowadzone przez siebie oszustwa finansowe, a dodatkowo był obciążony aferą dotyczącą ostatniego turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro, kiedy to pod jego naciskiem dyrektor wykonawczy AIBA – Karim Bouzidi wydał polecenie, by przy wyrównanych walkach wskazywać na triumfy bokserów z Francji i Uzbekistanu.

MKOl przejmuje stery

Po zawieszeniu organizacja turnieju olimpijskiego w Tokio przypadła na MKOl. Najpierw trzeba zorganizować turnieje kwalifikacyjne, na które mają się składać kontynentalne turnieje kwalifikacyjne (od stycznia do kwietnia) oraz turniej ostatniej szansy w maju. Kontynentalne zmagania mają się odbyć w którymś z chińskich miast (Azja), Buenos Aires (Ameryka Południowa), Londyn (Europa) i Dakar (Afryka). Turniej ostatniej szansy zorganizuje już gospodarz igrzysk.

Nie znamy też jeszcze programu olimpijskiego, a nawet kategorii wagowych, w jakich zmagania będą się toczyć w przyszłym roku w Tokio. Co z AIBĄ? Na razie zawieszenie na pewno zostanie utrzymane do igrzysk, ale w końcu jakieś decyzje będą musiały zostać podjęte.

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 891 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*