Nie tylko Diamentowa Liga. Nowy cykl pomoże „królowej sportu”?

Foto: Pixabay

W przyszłym roku minie 10 lat od reformy lekkoatletycznej serii mityngów Złotej Ligi (Golden League), która została przemianowana na Diamentową Ligę (Diamond League). Cykl w 2020 roku pozostanie w (prawie) niezmienionym kształcie, ale bardzo ciekawą formułę będzie miał nowy cykl „Continental Tour”. Świetną wiadomością dla kibiców jest fakt, że jednymi z zawodów, które wejdą w jego skład będzie mityng im. Kamili Skolimowskiej, rozgrywany od niedawna na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Kontrowersyjne uszczuplenie Diamentowej Ligi

Początkiem listopada pewne oburzenie wywołała informacja, że w 2020 roku w ramach Diamentowej Ligi nie będą rozgrywane zawody w rzucie dyskiem, trójskoku, 3000 metrów z przeszkodami i 200 metrów. Wszystko stało się dlatego, że na podstawie badań przeprowadzonych za pomocą ankiet w Chinach, Francji, RPA i USA wynikło, że te dyscypliny są… najmniej interesujące dla kibiców. Wydaje się dziwne, że w tej grupie jest choćby tak krótka i dynamiczna dyscyplina jak 200 metrów, szczególnie, że powodem małej reformy „Diamond League” jest… ograniczenie czasu trwania mityngu do 1,5 godziny, a zmagania na tym dystansie trwają około 20 sekund.

Nadzieja w Continental Tour

Na szczęście IAAF ma też dobre pomysły i wprowadza w życie cykl World Athletics Continental Tour, który będzie cyklem najlepszych jednodniowych mityngów świata. Zawody zostaną podzielone na trzy kategorie – Złotą, Srebrną i Brązową – mityngi będą zaliczane do danej kategorii według jakości konkurencji i wysokości oferowanych nagród pieniężnych. Główny nacisk IAAF będzie kładł naturalnie na kategorię złotą, by ściągnąć na nie najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki świata i jeszcze bardziej spopularyzować „królową sportu”.

Zobacz także:  NBA: Luka Doncić wygrywa pojedynek z Jamesem Hardenem! Gwiazda rodzi się na naszych oczach!

O zwycięstwa, pieniądze i punkty

Złota kategoria ma zawierać w sobie 10 mityngów, w których pula pieniężna będzie wynosić 2 miliony dolarów. Seria rozpocznie się w wyjątkowym miejscu – na Stadionie Olimpijskim w Tokio (10 maja), gdzie 12 tygodni później lekkoatleci będą rywalizować w ramach najważniejszej imprezy czterolecia, czyli Igrzysk Olimpijskich. Oprócz walki o zwycięstwa i pieniądze, gra będzie toczyć się też o punkty rankingowe – w przypadku 200 metrów, 3000 metrów z przeszkodami, trójskoku, rzutu dyskiem i rzutu młotem zostanie w ramach Continental Tour zostanie przyznana identyczna liczba punktów, co w dyscyplinach znajdujących się w Diamentowej Lidze.

„Rozpoczynamy naszą kampanię, aby organizować wysokiej jakości jednodniowe mityngi na całym świecie, dzięki nowej trasie Continental Tour, która da sportowcom więcej możliwości konkurowania w ich dyscyplinach, zdobywania nagród pieniężnych i punktów w światowych rankingach. Wszystkie dyscypliny w ramach Diamond League i Contintental Tour będą się pokrywać, ale w tym drugim cyklu zostaną też umieszczone dyscypliny, które wypadły z głównego cyklu.” – powiedział prezes World Athletics Sebastian Coe.

Uhonorować słynnych lekkoatletów

Wśród mityngów Złotej Kategorii zostaną rozegrane mityngi honorujące wielkie postaci światowej lekkiej atletyki. Dla nas najważniejsze będą zawody im. Kamili Skolimowskiej, organizowane od jakiegoś czasu – kiedyś na Stadionie Narodowym w Warszawie, teraz na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W 2020 roku zawody odbędą się 6 września. Inne zawody uhonorują Fanny Blankers Koen (Hengelo), Paavo Nurmiego (Turku), czy legendę światowego sprintu… Usaina Bolta (Kingston).

Kalendarz zawodów:

10 maja – Tokio
13 maja – Nanjing
22 maja – Ostrava
1 czerwca – Hengelo
9 czerwca – Turku
13 czerwca – Kingston
7 lipca – Szekesfehervar
6 września – Chorzów
15 września – Zagrzeb

Zobacz także:  Ekstraklasa: Pogoń z powrotem na szczycie, kolejka bramkowych dubletów

Radosław Kępys
O Radosław Kępys 1305 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.