NBA: Frank Vogel – trener, którego nikt nie chciał, ożywił Los Angeles Lakers i oswoił LeBrona Jamesa

Foto: Flickr

Kiedy Los Angeles mianowała Franka Vogela trenerem, reakcje na tę wiadomość były obojętne. Jego kadencja zaczęła się gwałtownie, ale gdy w grę weszły aspekty czysto sportowe, wszelkie obawy się rozproszyły. W poniedziałek Vogel został trenerem miesiąca Konferencji Zachodniej.

Jest to pierwsze wyróżnienie dla szkoleniowca Lakers od 2013 roku, kiedy trenerm był Mike D`Antoni. Jeziorowcy mieli w listopadzie bardzo dobry okres, który zakończyli stosunkiem 17-2. Jest to ich rekord w 19 grach.

„Yessir coach Frank the Tank” – napisał na Twitterze LeBron James, porównując trenera do czołgu. Relacje gwiazdora NBA były często komentowane w trakcie jego kariery. Gdy podpisywano jego kontrakt z Vogelem, obawiano się o jego relacje z Jamesem, a obóz koszykarza był nawet przeciwny zatrudnianiu przeciętnego trenera. Wszyscy zastanawiali się w jaki sposób obaj panowie będą współpracować. Przypuszczano również, że zatrudniono Vogela jako atrapę, a faktyczne rządy miałby sprawować jego asystent Jason Kidd.

Czytaj także: Kibice Juventusu mają dość Ronaldo? „Powinien usiąść na ławce”!

Na początku James miał ograniczany czas na parkiecie. Wszyscy myśleli, że taka sytuacja rozpęta piekło, ale LeBron podszedł do sprawy bardzo pozytywnie.

– Uwielbiam trenera i cały sztab. Myślę, że robi to co najlepsze dla zespołu i bardzo to szanuję – powiedział James zapytany o skrócenie czasu na boisku.

Vogel jest trenerem, który ogromny nacisk kładzie na obronę. LeBron porównał go w tym aspekcie do byłego trenera z Cleveland. James chwalił obecnego szkoleniowca za ustawianie go w obronie. Nacisk Vogela na obronę jest doceniany również przez innych graczy.

– Gdy masz trenera nastawionego na defensywę, to pomaga, a kiedy do tego w drużynie są dobrzy obrońcy, to pomaga jeszcze znacznie bardziej – powiedział Danny Green.

Vogel zrozumiał też inną, bardzo ważną kwestię. Wygrane mecze idą w parze z chemią między zawodnikami , a sztabem trenerskim.

– Zaangażowanie w każdą sytuację coachingową jest zawsze ważne. Kiedy wygrywasz, wszystko przychodzi szybciej. Mamy więc nadzieję, że pod tym względem mamy dobry początek – powiedział Vogel.

Odkąd wypowiedział te słowa, Lakers przegrali tylko dwa mecze. W listopadzie większość zespołów potraciła swoje serie zwycięstw. Grudzień Lakers rozpoczęli od porażki z rewelacyjnymi Dallas Mavericks, a teraz zmierzą się z Denver Nuggets, drugim najlepszym zespołem na Zachodzie.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 1152 artykuły
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.