Gra o Katar na wszystkich kontynentach. Jak przedstawia się sytuacja w eliminacjach?

Foto: Flickr

Jesteśmy po wrześniowym okienku reprezentacyjnym w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata. Skupialiśmy się w nim oczywiście na Europie, ale przecież o grę w Katarze ubiegają się też reprezentacje innych kontynentów. Oto, kto ma największe szanse na to, by pojechać na Mundial.

Afryka

W CAF dopiero rozpoczęła się druga i przedostatnia część zasadniczych kwalifikacji do Mundialu. W pierwszej rundzie mierzyły się ze sobą drużyny narodowe zajmujące w kontynentalnym rankingu miejsca od 27 do 54. Na tej podstawie ustalono 14 par, które w dwumeczach mierzyły się o miejsce w drugiej rundzie kwalifikacji. W ten sposób dalej udało się awansować Ethiopii, Zimbabwe, Namibii, Tanzanii, Dzibuti, Malawi, Angoli, Liberii, Mozambikowi, Gwinei-Bissau, Gwinei Terytorialnej, Togo, Sudanowi i Rwandzie. We wrześniu 2021 roku rozegrano dwie pierwsze kolejki drugiej rundy, w której 40 reprezentacji jest podzielonych na 10 grup. Ich zwycięzcy awansują do trzeciej rundy, gdzie utworzą pięć par, które również w formie dwumeczu zagrają o awans do turnieju. Po pierwszych meczach drugiej odsłony komplet punktów mają tylko reprezentacje Tunezji, Libii, Nigerii i Senegalu.

Ameryka Południowa

Za reprezentacjami z Ameryki Południowej 9 kolejek gier. No… prawie 9, bo słynny już przerwany mecz między Brazylią a Argentyną nadal nie został dokończony i na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie. Obu faworytom ten fakt nie przeszkadza jednak w tym, by pewnie prowadzić w 10-zespołowej grupie. Lepsza jest drużyna „Canarinhos”, która w ośmiu spotkaniach nie straciła nawet punktu i z bilansem bramek 19:2 prowadzi w tabeli. „Albicelestes” też nie mają na koncie porażki, ale trzykrotnie remisowali – z Paragwajem, Chile i Kolumbią. Dwa kolejne miejsca, które dają awans zajmują reprezentacje Urugwaju (15 punktów) i Ekwadoru (13 punktów). Tyle samo oczek ma jednak Kolumbia, która zajmuje miejsce barażowe. W grze o awans jest jeszcze Paragwaj, mający 11 punktów. Do rozegrania pozostało jeszcze 9 serii spotkań.

Ameryka Północna i Środkowa

W strefie CONCACAF trwa już trzecia runda kwalifikacji, ale po kolei. W pierwszej zmierzyło się 30 reprezentacji podzielonych na 6 grup. Każda z drużyn rozegrała cztery spotkania, a dalej awansowali zwycięzcy. Byli to Salwador, Kanada, Curacao, Panama, Haiti oraz St. Kitts and Nevis. Te drużyny w drugiej rundzie zostały podzielone na trzy pary, które rozegrały dwumecze. I tak Salwador pokonał St. Kitts and Nevis (4:0 i 2:0), Kanada wygrała z Haiti (1:0 i 3:0), a Panama wygrała z Curacao (2:1 i 0:0). Dzięki temu trzy drużyny dołączyły do pięciu najwyżej sklasyfikowanych w rankingu FIFA, które rywalizacje o Mundial zaczęły od trzeciej rundy. To Meksyk, USA, Kostaryka, Honduras i Jamajka. Osiem drużyn jest zgromadzonych w jednej grupie i po trzech seriach gier na trzech miejscach dających grę na Mundialu plasują się Meksyk (7 punktów), Kanada (5 punktów) oraz USA (5 punktów). Na miejscu barażowym znajduje się Panama – 5 punktów. Kolejne mecze odbędą się w dniach 7 – 13 października, 8-16 listopada, 27 stycznia – 2 lutego oraz 24 – 30 marca. Dwa ostatnie okienka obejmują 20222 rok.

Zobacz także:  Ważny turniej reprezentacyjny… każdego roku? Blaski i cienie pomysłu FIFA

Azja

W Azji również właśnie zaczęto trzecią rundę. Najpierw, w pierwszej 12 najsłabszych reprezentacji kontynentu grało dwumecze o wejście do drugiej rundy. W ten sposób zakwalifikowały się tam reprezentacje Mongolii, Sri Lanki, Bangladeszu, Malezji, Kambodży i Guamu. W drugiej rundzie aż 40 reprezentacji podzielono na 8 pięciozespołowych grup. Dalej dostawali się zwycięzcy oraz 5 najlepszych reprezentacji z drugich miejsc. Miejsce wśród szczęśliwców zgarnęli więc: Chiny i Syria (grupa A), Australia (grupa B), Iran i Irak (grupa C), Arabia Saudyjska (grupa D), Katar i Oman (grupa E), Japonia (grupa F), Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wietnam (grupa G) oraz Korea Południowa i Liban (grupa H). O prawo startu na Mundialu bije się jednak w 3. rundzie 12 drużyn podzielonych na dwie grupy, bo Katar ma pewne miejsce na turnieju. Po dwóch kolejkach w grupie A komplet punktów ma Iran, który wygrał 3:0 z Irakiem i pokonał 1:0 Syrię. W grupie B komplet mają za to dwie drużyny – Australia, która ogrywała 3:0 Chiny i 1:0 Wietnam oraz Arabia Saudyjska – ta wygrywała 1:0 z Omanem i wygrała 3:1 z Wietnamem. Do Mundialu awansują dwie najlepsze ekipy z każdej grupy, a dwie drużyny z 3. miejsc zagrają dwumecz o prawo gry w barażach interkontynentalnych.

Europa

Mniej więcej wiemy, jaki jest rozkład gier i grup rozgrywanych kwalifikacji europejskich. Grupy sześciozespołowe są po sześciu kolejkach, w reszcie nie ma równego rozkładu gier, ale łatwo można stwierdzić, że bardzo blisko kwalifikacji na Mundial są Francuzi, mający siedem punktów przewagi nad Ukrainą i Finlandią, Belgowie (9 oczek przewagi nad Czechami i Walią) Duńczycy (7 punktów przewagi nad Szkocją). W większości pozostałych grup faworyci też się wyklarowali, ale do pewnego awansu jeszcze im daleko. Wiele jaśniej zrobi się po październikowych meczach. Pamiętajmy, że zespoły z drugich miejsc wchodzą automatycznie do baraży, gdzie zostaną zgrupowane z dwoma najwyżej klasyfikowanymi zespołami z Ligi Narodów, które jeszcze nie mają kwalifikacji.

Oceania

Tam jeszcze nie zaczęto grać i to jest interesujące. Prawo do gry ma 11 reprezentacji, które w pierwszej rundzie będą rywalizować w dwóch grupach – 5- i 6-zespołowej. Cztery najlepsze drużyny awansują do półfinałów, gdzie rozegrają dwumecze, podobnie jak w finale. Zwycięska drużyna z tego turnieju nie będzie jeszcze pewna gry na MŚ, bo będzie musiała przejść przez dwumecz w ramach barażu interkontynentalnego.

O Radosław Kępys 1864 artykuły
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.