Głupota działaczy Spezii i… zakaz na dwa lata. Niepewna przyszłość Polaka

Foto: Wikipedia

Nie do końca wiadomo, co mieli w głowach włodarze Spezii Calcio podpisując kontrakty z nieletnimi piłkarzami z Nigerii, ale że kiedyś to się wyda – było niemal pewne. Mamy środek 2021 roku i już wiadomo, że za kilka miesięcy klub rozpocznie karę zakazu transferowego, która ma obowiązywać przez cztery kolejne okienka.

Co teraz z Polakiem?

Spezia Calcio po sezonie 2019/2020 dość sensacyjnie awansowała do Serie A i mimo, że wydawała się być jednym z głównych faworytów do spadku, dość pewnie się utrzymała, zajmując 15. miejsce w tabeli z przewagą sześciu oczek nad strefą spadkową. O sile tego zespołu nie stanowili jednak bardzo utytułowani i znani zawodnicy – Simone Bastoni, Giulio Maggiore czy Emmanuel Gyasi pewnie w żadnym włoskim klubie o większym statusie kariery by nie zrobili. Spezia potrzebuje więc sporych wzmocnień, ale wiele wskazuje na to, że obecne okienko będzie ostatnim podczas którego ten  klub będzie mógł dokonywać transferów. Kolejną taką możliwość dostanie… za dwa lata.

Jeszcze przed oficjalnym wyrokiem, końcem ubiegłego tygodnia, wiele polskich mediów pisało o tym, że w związku ze spadkiem do Serie B z Crotone o zmianie barw klubowych myśli wyróżniający się w tamtym zespole Arkadiusz Reca. Zainteresowana piłkarzem Atalanty miała być właśnie Spezia. Prawda jest taka, że obecne orzeczenie może trochę zmienić podejście włodarzy klubu do różnych celów transferowych. Z drugiej strony, przez ostatnie lata Reca był tylko wypożyczany z Bergamo do różnych zespołów o niższej randze, więc kto wie, czy ze Spezią sytuacja nie będzie podobna.

Nielegalny proceder ukarany

„Orły” zostały ukarane w piątek po dokładnym śledztwie przeprowadzonym przez Komisję Dyscyplinarną FIFA. Kara jest bardzo dotkliwa. Nie może jednak być inaczej, gdy potwierdziły się zarzuty o sprowadzenie kilku nieletnich piłkarzy z Nigerii do Włoch. Kolejnym oknem transferowym w ramach którego klub będzie mógł pozyskiwać zawodników będzie zimowe okienko rozpoczynające się 1 stycznia 2024 roku. Oprócz tego typu zawieszenia Spezia ma też zapłacić grzywnę w wysokości 500 tysięcy franków szwajcarskich.

Zobacz także: Turniej tenisowych absencji. W Tokio nie zobaczymy wielu gwiazd

Jakie są konkretne zarzuty kierowane w kierunku Spezii? Naruszenie artykułu 19 przepisów FIFA dotyczącego statusu i transferu zawodników poprzez jego obejście oraz naruszenie krajowych zasad imigracyjnych – o tego typu przewinieniach można przeczytać na stronie FIFA, a brzmi to całkiem poważnie. Z drugiej strony, wydaje się, że kara mogłaby być jeszcze wyższa, bo w przytoczonym oświadczeniu Międzynarodowa Federacja Piłkarska pisze o tym, że wzięła pod uwagę dobrowolne przyznanie się klubu do zakazanych praktyk.

Dostało się też innym

Co ciekawe, podobne tego typu przypadki orzeczono w dwóch innych włoskich klubach – USD Lavagnese 1919 oraz Valdivara 5 Terre. Oba to kluby szerzej nieznane, szczególnie na poziomie centralnym włoskiego futbolu. Pod kątem wykonywania transferów będą one odbywały jednak dokładnie taką samą karę jak Spezia, a tylko kara finansowa jest odrobinę mniej dotkliwa (4000 franków szwajcarskich).

„Ochrona nieletnich jest podstawowym celem ram prawnych regulujących system transferu zawodników, a skuteczne stosowanie tych przepisów jest niezbędne do zapewnienia ochrony dobra nieletnich w każdym przypadku.” – można przeczytać w uzasadnieniu. Podsumowując jednak sytuację z czysto piłkarskiego punktu widzenia, kto wie, czy ten wyrok nie zaważył na tym, że Spezia będzie jednym ze spadkowiczów włoskiej Serie A po sezonie 2021/22. Bez nowych zawodników w zimie jest to dość prawdopodobne.

O Radosław Kępys 1801 artykułów
Sport to moja pasja od najmłodszych lat. Nie ma dla mnie ograniczeń - poza najpopularniejszymi sportami, pasjonuję się też letnimi i zimowymi igrzyskami olimpijskimi i na mniej popularne dyscypliny spoglądam często z tej perspektywy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.