F1: Szef Red Bulla twierdzi, że Ferrari i Mercedes kopiują jego innowacje

Dr Helmut Marko twierdzi, że sukcesy Ferrari i Mercedesa są efektem kopiowania jego innowacyjnych rozwiązań w zakresie szkolenie kierowców.

Tacy kierowcy jak Sebastian Vettel, Daniel Ricciardo i Max Verstappen odnaleźli sławę i fortunę po ukończeniu szkolenia kierowców w systemie Red Bull. Rośnie również kolejne pokolenie wielkich kierowców, do którego zaliczają się Pierre Gasly, Daniil Kvyat, Carlos Sainz i Alexander Albon. \

Na horyzoncie nie widać jednak żadnego talentu pokroju Maxa Verstappena. Hartley, Kvyat i Albon są pod okiem specjalistów, być może któryś z nich okaże się na tyle utalentowany, aby wejść do światowej czołówki. Póki co muszą na to ciężko pracować.

Ferrari odnosi sukcesy mając w składzie wychowanka Charlesa Leclerca, a Mercedes prowadzi długofalowe inwestycje w Estebana Ocona i George`a Russella. Marco twierdzi, że system wprowadzania młodych kierowców do F1 zapożyczyli od Red Bulla.

– Jako pierwszy stworzyłem taki system szkolenia kierowców. Jestem dumny, że system Red Bull działa bardzo dobrze. To oczywiste, jeśli spojrzysz na kolejnych kierowców z naszej ekipy, Ferrari i Mercedes właśnie to skopiowały – powiedział Marko dla AutoSportWeb.

Brak następców talentu Vetstappena skomentował krótko:

– To tylko krótkotrwały problem. Młode talenty dobrze się rozwijają.

System szkolenia Red Bulla sięga bardzo głęboko i wyszukuje kierowców gdzie tylko się da. Jednak obecnie cechą charakterystyczną dla F1 jest to, że nie podpisuje się kontraktów w bardzo młodym wieku. Stajnie czekają aż kierowca nabierze maksymalnego doświadczenia.

– Kiedyś interesowałem się kierowcą, który jest obecnie aktywny w F1. Myślałem, że mimo młodego wieku był bardzo dobry, ale brakowało mu prędkości na jednym z okrążeń. Postanowiłem go nie zatrudniać i w rezultacie mój pogląd był słuszny. Obecnie dobrze sobie radzi w wyścigu, ale jest gorszy od swoich kolegów z drużyny w kwalifikacjach. Myślę, że istnieje problem, przez który nie może zrobić kroku naprzód – powiedział Marko.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 930 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.