F1: Koronawirus namiesza w harmonogramie Formuły 1? Możliwe odwołanie lub przesunięcie GP Chin

Foto Flckr

Chiny mają ogromny problem z koronawirusem, który spowodował już bardzo dużo spustoszenia. Przenosi się to na sferę sportową, o czym niedawno pisaliśmy. Teraz problem dotyka Formuły 1. Działacze zastanawiają się nad odwołaniem lub przełożeniem GP Chin. Zegar tyka, a czasu na decyzje jest coraz mniej.

Liczba ofiar koronawirusa (obecnie na poziomie 635) rośnie z dnia na dzień, co skłoniło Szanghajską Federację Sportową do czasowego zawieszenia wszystkich sportowych wydarzeń. Kwestia ta została omówiona w środę przez grupę strategiczną F1, a niemiecka gazeta Bild twierdzi, że odwołanie wyścigu w Szanghaju w kwietniu jest nieuchronne.

Czytaj także: Red Bull oficjalnie zapowiada walkę o tytuł. „Hamilton jest bardzo dobry, ale nie jest Bogiem!”

Szef sportowy F1 Ross Brawn twierdzi, że z ostateczną decyzją trzeba wstrzymać się na kilka tygodni.

-Ten statek jeszcze nie odpłynął z portu. Na przygotowanie toru potrzeba około 3 tygodni i ta data wyznaczy nam ostateczną decyzję w sprawie wyścigu. Potrzebujemy jeszcze wielu informacji – powiedział Brawn.

Brawn przyznał, że istnieje prawdopodobieństwo, że wyścig nie odbędzie się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pozostaje również nadzieja, że GP Chin odbędzie się w dalszej części roku.

-Chiny to entuzjastycznie rozwijający się rynek, dlatego chcielibyśmy tam się ścigać – tłumaczy działacz.

Rosja wykluczyła już możliwość zamiany terminów z Chinami, a zespoły odrzuciły możliwość skrócenia sierpniowej przerwy lub przedłużenia sezonu. Według Auto Motor und Sport, F1 nie może jednostronnie anulować lub przełożyć wyścigu ze względu na konsekwencje prawne.

-Czekamy, aż promotor i władze podejmą ostateczną decyzję, która, jak sądzę będzie słuszna – powiedział Brawn.

Szanghaj zakazał wszelkich wydarzeń sportowych w marcu, podczas gdy inny gospodarz F1 – Wietnam – wprowadził podobny zakaz w lutym. Organizatorzy GP Wietnamu w oświadczeniu orzekli, że na razie nie przewidują żadnego znaczącego wpływu na kwietniowe wydarzenia.

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 1248 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.