EURO 2020 zagrożone koronawirusem! Możliwe odwołanie turnieju lub przełożenie na przyszły rok

Epidemia koronawirusa szaleje po Europie i ma realny wpływ na wydarzenia sportowe, niektóre są odwoływane, a inne rozgrywane bez udziału publiczności. Zbliżające się mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej również są zagrożone. Najgorszy, ale za razem racjonalny scenariusz zakłada przełożenie turnieju na przyszły rok.

Epidemia we Włoszech przybiera coraz większe rozmiary, a władze wprowadzają kolejne ograniczenia w życiu obywateli. Wyjazd i wjazd do niektórych miast jest ściśle kontrolowany, a niektóre miejscowości są otoczone przez służby sanitarne.

Na tym wszystkim cierpi między innymi włoski sport. Możliwe jest tam szybsze zakończenie sezonu siatkarskiego oraz nieznane są losy Serie A, w której mecze rozgrywane są przy pustych trybunach. Włoski minister sportu Vincenzo Spadafora jest nawet za przerwaniem rozgrywek ligi.

Czytaj również: PŚ w Oslo: dwie rewelacje Raw Air, Polacy tuż za podium w drużynie!

– Możliwe jest zawieszenie ligi do 3 kwietnia. Jeśli rząd podejmie taką decyzję, to Serie A będzie wnioskować do UEFA o przełożeniem mistrzostw Europy o kilka tygodni albo na 2021 rok. W takiej sytuacji liga grałaby w czerwcu – podał dziennikarz Nicolo Schira na Twitterze.

Przypomnijmy, że inauguracyjny mecz EURO 2020 ma zostać rozegrany w Rzymie. La Gazzetta dello Sport przeprowadza rozważania na temat możliwych rozwiązań w zaistniałej sytuacji.

Jeden ze scenariuszy zakłada rozegranie turnieju bez udziału kibiców. Wtedy UEFA musiałaby zwrócić ludziom pieniądze za bilety, a wtedy przepadłoby im ok. 500 mln euro. To rozwiązanie całkowicie mija się z celem mistrzostw, którym jest zapewnienie rozrywki kibicom i dopingowaniu piłkarzy. Oglądanie meczów w telewizji bez udziału publiczności również wydaje się bardzo smutne.

Drugą opcją jest całkowite anulowanie EURO 2020. Format mistrzostw był wielokrotnie krytykowany za rozrzucenie rozgrywek po całym kontynencie. Takie rozwiązanie oznaczałoby, ze następne mistrzostwa Europy zostały by rozegrane w Niemczech w 2024 roku.

Oficjalnie UEFA nie wypowiada się w kwestii EURO 2020, a anonimowy informator potwierdził, że na razie nie ma potrzeby ingerencji w turniej. UEFA jest w stałym kontakcie z władzami państw, które zorganizują mecze mistrzostw, i Światową Organizacją Zdrowia

 

Paweł Gębusiak
O Paweł Gębusiak 1014 artykułów
Absolwent UWM w Olsztynie na kierunku Ekonomia, Uniwersytetu w Białymstoku na kierunku Polityka Społeczna oraz Politechniki Białostockiej na kierunku Informatyka. Mistrz Polski WPF 2018 w kulturystyce w kategorii Bodybuilding Disabled. Sportowiec z krwi i kości, pasjonat.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.