Ekstraklasa za połową sezonu zasadniczego. Kto zaskakuje, kto zawodzi? [3]

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Połowa sezonu zasadniczego PKO BP Ekstraklasy już za nami. W nadchodzący weekend czas na przerwę reprezentacyjną, więc na naszej stronie – od wtorku do piątku – pora na krótkie podsumowanie dokonań poszczególnych drużyn w pierwszych 15. kolejkach.  Dziś opis drużyn na miejscach od 9. do 12.

1. Lech Poznań

20 punktów – 5 zwycięstw – 5 remisów – 5 porażek, Bilans bramek 24-18
Najlepszy strzelec: Christian Gytkjaer (8 goli)
Seria meczów: Remis – 2 zwycięstwa – Porażka – Remis – Zwycięstwo – 2 porażki – Remis – 2 zwycięstwa – 2 porażki – 2 Remisy

W ostatnich latach aspiracje Lecha Poznań w konfrontacji z rzeczywistością na boisku wyglądają jak zupełnie inny świat. „Kolejorz” jest uważany za drużynę, która każdego roku powinna być w czołówce, a tymczasem w ostatnich sezonach widać wszystko, tylko nie sukcesy. Przed obecnym sezonem w Poznaniu pozbyto się połowy składu, która nie gwarantowała odpowiedniej jakości, kupiono kilkunastu nowych zawodników, ale na razie niewiele to daje. Lech zakosztował wzlotu na początku sezonu, kryzysu w jego kolejnej fazie i stabilizacji w środku tabeli, którą widać w ostatnich meczach. To za mało, by myśleć o czymś więcej. Nawet bramkostrzelny i zapewniający jakość w ofensywie Christian Gytkjaer (8 goli) w połączeniu z dobrze rokującą młodzieżą nie dają wyników. Co będzie dalej z Lechem? Trudno powiedzieć…

1. Zagłębie Lubin

19 punktów – 5 zwycięstw – 4 remisy – 6 porażek, Bilans bramek: 25-23
Najlepszy strzelec: Damjan Bohar (7 goli)
Seria meczów: Remis – Porażka – Remis – Zwycięstwo – 3 porażki – Zwycięstwo – Remis – 2 zwycięstwa – Porażka – Zwycięstwo – Porażka – Remis

Specyficzną jest drużyną Zagłębie Lubin. Tyle samo strzelonych goli w lidze ma Jagiellonia, a więcej tylko Legia Warszawa – 28. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę straty, tyle samo straconych bramek ma Arka, a więcej tylko dwie ostatnie drużyny tabeli – ŁKS Łódź i Wisła Kraków (po 26). Średnia bramek wpadających w meczu Zagłębia to w tym sezonie 3,2. Wynik imponujący, jak na naszą LOTTO Ekstraklasę. Jakość w drużynie niewątpliwie jest, bo tak solidny zawodnicy jak reprezentant Polski – Filip Starzyński, czy jeden z najlepszych nabytków Zagłębia w ostatnich latach Damjan Bohar (7 goli w tym sezonie) powinni gwarantować jakość. „Miedziowym” potrzeba chyba trochę więcej wyważenia w grze, bo gdyby dawali punkty za styl, drużyna byłaby w czołówce, ale że dają za wyniki, to jest tylko środek tabeli. To jednak jeden z zespołów, który powinien skutecznie zawalczyć o udział w meczach grupy mistrzowskiej.

1. Raków Częstochowa

19 punktów – 6 zwycięstw – 1 remis – 8 porażek, Bilans bramek: 17-21
Najlepszy strzelec: Felicio Brown Forbes (5 goli)
Seria meczów: Porażka – Zwycięstwo – 2 porażki – Zwycięstwo – 2 porażki – Zwycięstwo – 2 porażki – 2 zwycięstwa – Porażka – Zwycięstwo – Remis

Najbardziej bezkompromisową ekipą ligi jest beniaminek z Częstochowy, czyli można uznać, że test przydatności do PKO BP Ekstraklasy zdany został całkiem nieźle. Od beniaminka powinno się wymagać jakości, jeśli w swoim pierwszym sezonie chce się utrzymać, choć najtrudniejsza po awansie jest podobno druga kampania. Pamiętajmy, że Raków ma też utrudnione zadanie, bo nie może prezentować się na swoim stadionie w Częstochowie, swoje mecze rozgrywając w Bełchatowie. Jak mówił niedawno Marek Papszun, to problem nie tylko dla piłkarzy i sztabu szkoleniowego, ale przede wszystkim dla kibiców. Nadzieja w piłkarzach spod Jasnej Góry, że zostaną oni na najwyższym szczeblu rozgrywkowym na lata, a wtedy prędzej czy później w swoim mieście się zaprezentują. Na razie są najlepszym z beniaminków i nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Liderem strzelców jest Felicio Brown Forbes, który w naszej lidze zabłysnął w Koronie Kielce, a teraz dobrą passę kontynuuje pod Jasną Górą.

1. Górnik Zabrze

16 punktów – 3 zwycięstwa – 7 remisów – 5 porażek, Bilans bramek: 14-19
Najlepszy strzelec: Igor Angulo i Jesus Jimenez (po 4 gole)
Seria meczów: Remis – Zwycięstwo – Porażka – Zwycięstwo – Porażka – Zwycięstwo – Porażka – 2 Remisy – Porażka – 4 remisy – Porażka

Tylko nieco ponad dwa gole na mecz wpadają w meczu Górnika Zabrze, ale zespół jest kojarzony z remisami. Najpierw seria dwóch takich wyników z rzędu, potem nawet czterech. Nie mogą być jednak zadowoleni w Zabrzu, jeśli ostatnie zwycięstwo zostało odniesione w 6. kolejce przeciw Koronie Kielce (3:0). Kto wie, czy cierpliwość do Marcina Brosza niedługo przy Roosvelta się nie skończy. Na razie jednak zespół gra pod jego wodzą, choć wychodzi to średnio. Gdy przypomnimy sobie jeszcze dodatkowo osiągnięcia króla strzelców sezonu 2018/2019 Igora Angulo (24 gole) i porównamy to z jego czterema trafieniami w połowie sezonu zasadniczego obecnie, to można nie uwierzyć własnym oczom. Prawda jest jednak taka, że zabrzanie dziś są bliżej strefy spadkowej, niż mistrzowskiej – zarówno odległością punktową, jak i wrażeniami artystycznymi na boisku.