Bundesliga: RB Lipsk rozbił Schalke, remis w Monchengladbach

v.li.: Konrad Laimer (RB Leipzig, 27), Munas Dabbur (Salzburg, 9), Dayot Upamecano (RB Leipzig, 5)

Serię czterech z rzędu meczów bez porażki ma na koncie RB Lipsk. Podopieczni Juliana Nagelsmanna w sobotę wysoko pokonali Schalke 5:0. W drugim ze spotkań drużyn z góry tabeli Bundesligi Borussia Monchengladbach podzieliła się punktami z Hoffenheim. Zapraszamy na podsumowanie 23. kolejki Bundesligi.

Bez wątpienia mecz Schalke z RB Lipsk był hitem tej serii gier. Goście do ekipy z Zagłębia Ruhry przyjeżdżali opromienieni środowym zwycięstwem w meczu piłkarskiej Champions League z Tottenhamem (1:0).Taki wynik w Londynie będzie bardzo dużym atutem przed rewanżem, ale póki co zespół spod znaku „Czerwonego Byka” musi skupić się na lidze, gdzie ma jeszcze szansę na mistrzostwo. W sobotę o tym, że RB jest jednym z faworytów do tego osiągnięcia przekonało się Schalke, które kończyło mecz z bagażem pięciu  goli.

Nie minęła jeszcze minuta gry, a goście w sobotę już prowadzili. Timo Werner podał przed polem karnym do Marcela Sabitzera, a ten bez zastanowienia uderzył w kierunku źle ustawionego Alexandra Nubela i otworzył wynik. Lipsk zdecydowanie przeważał w tym meczu, ale potem przez godzinę nie zaliczył zdobyczy bramkowej. Wszystko zmienił niezastąpiony Timo Werner, który w 61. minucie wpadł w pole karne i bardzo ładnym strzałem pod poprzeczkę nie dał szans golkiperowi rywali. Trzecia bramka padła po wykorzystanym stałym fragmencie, gdy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Christophera Nkunku gola zdobył Marcel Halstenberg. Ostatnie dwie bramki piłkarze z Lipska zdobyli już w końcówce meczu. Najpierw obrońców rywali jak slalomowe tyczki minął Angelino i po długim rogu pokonał Nubela, z kolei w 89. minucie na 5:0 podwyższył Emil Forsberg – to była piękna zespołowa akcja, którą groźny Szwed wykończył strzałem w prawy róg bramki Schalke. Na tego zawodnika będą musieli uważać polscy piłkarze podczas Euro 2020. W ekipie wicelidera Bundesligi zawodnik ze Skandynawii ma w tym sezonie na koncie 8 goli we wszystkich rozgrywkach i jest jednym z ważniejszych piłkarzy w drużynie Juliana Nagelsmanna.

Schalke – RB Lipsk 0:5 (0:1)
1’ Marcel Sabitzer, 61’ Timo Werner, 68’ Marcel Halstenberg, 80’ Angelino, 89’ Emil Forsberg

Trzy godziny przed tym, jak na stadion w Gelsenkirchen wyszły drużyny Schalke i RB Lipsk w Monchengladbach doszło do starcia miejscowej Borussii z Hoffenheim. Drużyny do rywalizacji przystąpowały w zupełnie różnych nastrojach. Ostatnie cztery mecze w Bundeslidze gospodarze zagrali według scenariusza wygrana-remis-wygrana-remis, podczas gdy ich rywale nie wygrali trzech spotkań z rzędu. Podopieczni Marco Rose nie wykorzystali jednak atutu własnego boiska i tylko zremisowali mecz 23. kolejki.

Mieli jednak szansę, by zapunktować za komplet oczek. Już w 11. minucie wynik otworzył Matthias Ginter. Niemiec przejął piłkę w „mocno zaludnionym” polu karnym i zaskoczył zasłoniętego Olivera Baumanna, który dobrze zareagował, ale piłka przełamała mu dłonie i wpadła do siatki. Nie dość, że gospodarze w tym spotkaniu przeważali i tworzyli sobie sytuację, to jeszcze mieli szansę na zamknięcie spotkania, gdy w 73. minucie Benjamin Hubner zagrał piłkę ręką stojąc jedną stopą w polu karnym. Złotej okazji nie wykorzystał jednak Alassane Plea, którego strzał obronił Baumann. Zemściło się to w najgorszym możliwym momencie – w drugiej minucie doliczonego czasu gry. Po rzucie rożnym piłkę głową zgrał Christoph Baumgartner, a z najbliższej odległości tą samą częścią ciała wyrównał Lucas Ribeiro. Gdyby piłkarze z Monchengladbach dowieźli zwycięstwo do końca, zrównaliby się punktami z imienniczką z Dortmundu i mieliby ich 45. Tak jednak zostało tylko 43. Ciekawe, czy w końcówce sezonu te dwa punkty będą miały duże znaczenie.

Borussia Monchengladbach – Hoffenheim 1:1 (1:0)
11’ Matthias Ginter – 90+2’ Lucas Ribeiro

Inne mecze:

Bayern Monachium – Paderborn 3:2 (1:1)
25’ Serge Gnabry, 70’ 88’ Robert Lewandowski – 44’ Dennis Srbeny, 75’ Sven Michel

Werder Brema – Borussia Dortmund 0:2 (0:0)
52’ Dan-Axel Zagadou, 66’ Erling Braut Haaland

Freiburg – Fortuna Dusseldorf 0:2 (0:1)
37’ Andre Hoffmann, 61’ Erik Thommy

Hertha Berlin – FC Koeln 0:5 (0:3)
4’ 22’ Jhon Cordoba, 37’ 62’ Florian Kainz, 69’ Mark Uth

Bayer Leverkusen – Augsburg 2:0 (1:0)
25’ Moussa Diaby, 59’ Nadiem Amiri

Wolfsburg – Mainz 4:0 (2:0)
21’ Josip Brekalo, 45’ 68’ Renato Steffen, 49’ Yannick Gerhardt

Eintracht Frankfurt – Union Berlin 1:2 (0:0)
79′ Florian Hubner (samobójczy) – 49′ Sebastian Andersson, 67′ Obite N’Dicka (samobójczy)