Spadki na lirze popsuły nastroje wokół PLN

foto: NBP

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie nieco słabszego PLN z uwagi na pogorszenie nastrojów wokół walut EM po wczorajszych spadkach na lirze. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2850 PLN za euro, 3,6635 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7640 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7566 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,204% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły lekkie schłodzenie nastrojów wokół walut rynków wschodzących wraz z powrotem spadków na kwotowaniach tureckiej liry. TRY traciła ponad 2% po tym jak agencja Moody’s zarysowała ryzyka dla tamtejszego sektora bankowego obniżając ratingi ponad 20 instytucji. Ponadto wydaje się, iż lokalny rajd na eurodolarze (z 1,13 do ponad 1,17 USD) dobiegł końca, co wskazuje na możliwe odbicie indeksu dolarowego – zwyczajowo negatywnie rzutującego na nastroje wokół EM. Wokół samego PLN nie działo się zbyt dużo – brak było nowych, fundamentalnych impulsów do handlu. Korektę na wycenie złotego podbił również układ techniczny, gdzie zarówno CHF/PLN jak i USD/PLN dotarły do lokalnych wsparć. W okresie ostatnich 2-tygodni złoty zyskiwał jednak dynamika ruchu pozostawała ograniczona. W dalszym ciągu bazowych scenariuszem pozostaje dostosowywanie kursu PLN do nastrojów panujących na szerokim rynku (m.in. kwestie wojen handlowych) i wyceny dolara. Wyjątek stanowi oczywiście zestawienie z funtem szterlingiem, który zanotował dynamiczne podbicie na wszystkich parach po tym jak EU zasygnalizowała potencjalną umowę partnerską z UK po Brexicie.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Ciekawiej prezentuje się globalny kalendarz gdzie poznamy m.in. inflację z Niemiec za sierpień czy dochody i wydatki amerykanów za lipiec. Ponadto w centrum uwagi pozostają kwestie handlowe na linii USA-Chiny i terminy (5.09) wejścia nowych ceł i taryf.

Z rynkowego punktu widzenia CHF/PLN odbił się od wskazywanego wsparcia w rejonie 3,7265 PLN, od góry kurs ograniczany jest przez okolice 3,80 PLN. USD/PLN pozostaje w zakresie 3,6450-3,70 PLN.

Konrad Ryczko, BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.