Słabnie odporność polskich firm na zewnętrzny kryzys

Największym zagrożeniem dla naszej gospodarki w 2020 r. będzie sytuacja na zagranicznych rynkach. Niestety możliwości dostosowawcze polskich zmniejszy wzrost wynagrodzeń spowodowany podwyższeniem płacy minimalnej.

Najważniejszy nasz partner handlowy ma duże kłopoty. – Według prognoz Coface niemiecki PKB w 2020 r. wzrośnie zaledwie o 2 proc. – mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralne. – Sytuacja w handlu zagranicznym jest niepewna także dlatego, że nie wiadomo jakie będą praktyczne skutki brexitu.

Wojna handlowa USA-Chiny będzie miała wpływ na polskie firmy, ze względu na ich zaangażowanie w globalne łańcuchy produkcyjne.

Jednocześnie słabną zdolności dostosowawcze polskich przedsiębiorstw do trudniejszej sytuacji na zagranicznych rynkach. Te będą musiały liczyć się ze wzrostem kosztów pracy w konsekwencji podwyższenia płacy minimalnej w 2020 r. o 16 proc. Wprowadzanie Pracowniczych Planów Kapitałowych także zwiększa te koszty.

– To będzie powodować, że bezrobocie w Polsce prawdopodobnie będzie rosło – komentuje ekspert Coface.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.