W Estonii powstało siedem jednorożców. Jednorożec to taka spółka, która niedawno była jeszcze startupem, a jej wartość jest już wyceniana na ponad 1 mld USD. Polska nie ma takiej liczby biznesowych jednorożców. – Biorąc pod uwagę, ze Estonia ma 1,3 mln mieszkańców, jest to olbrzymi sukces tego kraju – mówi w rozmowie z MarketNews24 Daniel Bajer, Director of Business Development Poland Enterprise Estonia (EAS).
Jakie są przyczyny takiego sukcesu? Trzy najistotniejsze – to system edukacyjny, administracyjne ułatwienia w tworzeniu i funkcjonowaniu firm oraz stabilność dobrego prawa gospodarczego. System edukacyjny zmieniono w ten sposób, że podwyższono zarobki nauczycieli dając im jednocześnie swobodę w realizacji programu nauczania, a dzieci od pierwszych klas uczą się programowania i przedsiębiorczości.
W Estonii można założyć firmę w kilka minut, ułatwiono rozliczanie podatków poprzez internet. Podatki dla startupów są niskie (słynny estoński CIT). To dlatego działalność biznesową w tym kraju prowadzi aż 10 tys. startupów. – 99 proc. działań administracji publicznej jest możliwa do zrealizowania online – wyjaśnia Daniel Bajer. Doświadczenia nadbałtyckiego kraju mogą okazać się bardzo inspirujące dla polskiego biznesu, dlatego w listopadzie 2020 r. powstała Polsko-Estońska Izba Gospodarcza, a efektem współpracy jest konferencja „Green Bridge between Estonia and Poland” organizowana na początku maja w Warszawie przez Polsko-Estońską Izbę Gospodarczą przy współpracy z Estonia Entreprise – rządową estońską agencją promująca wymianę gospodarczą.
Konferencja poruszać będzie tematy związane z otoczeniem biznesowym, kulturowym i prawnym, sprzyjającym rozwojowi przedsiębiorczości w obszarze odnawialnych źródeł energii. Uczestnicy będą też rozmawiać o roli startupów w budowaniu innowacyjnej zielonej gospodarki. Konferencję będzie można śledzić online w dniu 4.05.2021 r. https://www.youtube.com/watch?v=Ooj29…
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis