Rządowa „deska ratunku” podoba się firmom

foto: kghm

Polskie firmy coraz częściej sięgają po restrukturyzację. Do końca września 2020 roku wszczęto w Polsce 405 postępowań restrukturyzacyjnych. Na koniec drugiego kwartału br. było to 195 postępowań. Największą popularnością w III kwartale cieszyło się uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne wprowadzone w czerwcu przez rządową „tarczę antykryzysową”. Wybrało je 111 polskich firm z problemami.

 

Uproszczone postępowanie niesie z sobą wiele korzyści dla firmy. Zapewnia szybką ochronę przed postępowaniami egzekucyjnymi. Chroni przed wypowiadaniem przez wierzycieli ważnych dla firmy umów. Daje 4 miesiące czasu na wypracowanie porozumienia z wierzycielami. To często ostatnia deska ratunku dla firmy. – mówi Szymon Mojzesowicz, ekspert ds. restrukturyzacji w firmie doradczej Lege Advisors.

 

I choć najwięcej firm wybrało w tym roku przyspieszone postępowanie układowe (163) oraz postępowanie sanacyjne (92), to wprowadzone w czerwcu uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu (tzw. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne) miało największy przyrost zainteresowania w III kwartale 2020 roku.

 

Dzięki uproszczonemu postępowaniu udział sądu w procedurze jest ograniczony do minimum. Na samym początku dłużnik zobowiązany jest do zamieszczenia ogłoszenia o otwarciu postępowania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ogłoszenie może być dokonane po przygotowaniu przez dłużnika propozycji układowych oraz spisu wierzytelności, w tym wierzytelności spornych. – wyjaśnia Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors.

 

Kolejnym istotnym elementem jest podpisanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który pomoże dłużnikowi zawrzeć układ z wierzycielami oraz zostanie jego nadzorcą. W Polsce jest obecnie ponad 1460 doradców restrukturyzacyjnych. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest rozwiązaniem czasowym, przewidzianym w prawie do czerwca 2021 roku.

 

Najtrudniejszą sytuację związaną z niewypłacalnością widać po trzecim kwartale w firmach z branży: przetwórstwa przemysłowego, usługach (szczególnie zakwaterowanie i gastronomia), rolnictwie i transporcie. Największą liczbę postępowań restrukturyzacyjnych rozpoczęto w województwie mazowieckim i wielkopolskim.

 

 

Źródło: Lege Advisors

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.