Rynek pracy złapał zadyszkę? Wynagrodzenia rosną wolniej

foto: pexels

Marzec przyniósł wyraźne spowolnienie dynamiki płac w sektorze przedsiębiorstw. Wciąż przyzwoicie prezentowały się za to statystyki zatrudnienia.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu sięgnęło 5 164,53 złotych i tym samym było o 5,7% wyższe niż przed rokiem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. To spore rozczarowanie, ponieważ ekonomiści spodziewali się wzrostu płac na poziomie 7,2% rdr wobec 7,6% odnotowanych w lutym. To także pierwsza od lipca 2017 roku sytuacja, gdy wzrost tzw. średniej krajowej nie przekroczył 6% rocznie.

Według ekonomistów to największe negatywne zaskoczenie od 4 lat. Z drugiej strony warto mieć w pamięci, że marzec jest wyjątkowym miesiącem, jeśli chodzi o płace. W wielu firmach jest to bowiem miesiąc wypłacania rocznych premii i bonusów.

 

Za sprawą przyspieszenia oficjalnej inflacji CPI do 1,7% realny wzrost wynagrodzeń w marcu okazał się najniższy od listopada 2017 roku, malejąc z 6,33% do 3,92% rdr.

Słabszym podwyżkom płac towarzyszył wzrost zatrudnienia. Liczba zatrudnionych w dużych firmach w marcu była o 15,6 tysięcy większa niż w lutym. W skali roku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 3% rdr. Rynkowy konsensus zakładał przyrost zatrudnienia o 2,9% rdr. W lutym GUS odnotował wzrost płac o 7,6% rdr i dynamikę zatrudnienia na poziomie 2,9% rdr.

Należy przy tym pamiętać, że dane podawane co miesiąc przez GUS dotyczą przedsiębiorstw (bez sektora finansowego), w których liczba pracujących przekracza 9 osób. Nie obejmują zatem ani najmniejszych firm, ani sektora publicznego. Statystyka ta dotyczy ok. 1/3 pracujących w polskiej gospodarce. Pamiętajmy też, że mówimy tu o średnim wynagrodzeniu. Zatem jego wzrost nie musi oznaczać (i zwykle nie oznacza), że wszyscy pracownicy otrzymali podwyżki.

Lepiej opisujący realia polskiego rynku pracy raport o medianie wynagrodzeń GUS publikuje tylko co 2 lata. Najnowsze dane zostały upublicznione pod koniec listopada 2017 i dotyczyły stanu na październik 2016 roku. Z tego opracowania wynika, że połowa zatrudnionych pracowników otrzymywała do 3510,67 zł brutto, czyli około 2512 zł netto (tzn. „na rękę”).

KK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.