Rynek poszukuje specjalistów

foto: pexels

Rynek poszukuje specjalistów, WZ UW odpowiada na potrzeby. Trwa rekrutacja

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego – od października wraca do pracy ze studentami w trybie stacjonarnym, dopóki sytuacja epidemiczna oraz wytyczne ministerialne na to pozwolą.  – Nasi wykładowcy bardzo stęsknili się za studentami. Nauczanie zdalne ogranicza kontakt, który znacząco usprawnia proces poznawczy studentów. Czekamy z niecierpliwością na to, kiedy mury naszego wydziału znów odżyją! Jesteśmy jednak gotowi na wszystkie scenariusze. Przypomnę też, że do 13 września można aplikować na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia, a do 30 września na studia podyplomowe – mówi dr hab. Monika Skorek, prodziekan ds. studenckich WZ UW.

Najstarsza w Europie Środkowo-Wschodniej jednostka kształcąca w zakresie zarządzania, czyli Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi aktywne rekrutacje na kierunki tj. zarządzanie, zarządzanie finansami i rachunkowość, FinTech, zarządzanie projektem, audyt i kontrola wewnętrzna, marketing produktów farmaceutycznych, negocjacje w biznesie, zarządzanie na rynku dzieł sztuki, zarządzanie w ochronie zdrowia, zarządzanie zasobami ludzkimi, czy ogólnomenedżerskie. Należy się spieszyć, by aplikować na pierwsze dwa – rekrutacja trwa do 13 września! Pozostałe kierunki to propozycje z oferty zaocznych studiów podyplomowych. Można na nie aplikować do 30 września.

Dlaczego warto zdecydować się na podnoszenie kompetencji? Pandemia jedynie przyspieszyła zmiany pod względem cyfryzacji oraz zarządzania. Z danych przeprowadzonych w 2021 roku przez GUS wynika, że 32,1% wśród poszukiwanych na rynku specjalistów to specjaliści ds. ekonomii i zarządzania. Według badania Grant Thorthon rośnie też popyt na zawody związane z HR (o 70% r/r), marketingiem i sprzedażą (o 28% r/r). Jednocześnie – jak wskazują badania przeprowadzone przez przedsiębiorstwo analityczno-badawcze Gartner – 53% pracowników uważa, że kierownictwo nie słucha ich uwag. I to najwyraźniej wyeksponowała pandemia.

– O zarządzaniu należy myśleć kompleksowo: zarówno pod względem wzrostu firmy, optymalizacji jej profilu działalności oraz kosztów, ale przede wszystkim – pod względem zarządzania ludźmi. Konkurencyjność rynku powoduje, że firmy nie mają już komfortu bierności – muszą prowadzić działania aktywizujące pracowników, ewaluację menedżerów i CSR, który ma realny wpływ. Bo biznes zmienia modele działania – stara się zgodnie z założeniami Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju stać się neutralny klimatycznie, a zarazem służyć lokalnym społecznościom i, przede wszystkim, zatrudnionym. I właśnie takie holistyczne podejście staramy się przekazać naszym studentom. Pokazujemy im na co dzień, że zarządzanie powinno głównie polegać na słuchaniu pracowników i optymalizacji procesów wdrożenia najlepszych zgłaszanych przez nich pomysłów – ocenia dr hab. Monika Skorek, prodziekan ds. studenckich i jakości kształcenia.

Najpopularniejsze kierunki

Na Wydziale Zarządzania UW niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się kierunki: zarządzanie oraz zarządzanie finansami i rachunkowość. Widać jednak silny trend wzrostu popularności studiów podyplomowych, ponieważ jest to innego rodzaju ścieżka do uzyskania konkretnych kompetencji oraz dyplomu.

– Studia podyplomowe odpowiadają aktualnym trendom i potrzebom naszych studentów. Kompleksowe programy przygotowują ich bowiem do aktywnej działalności. Np. studia z zarządzania na rynku dzieł sztuki uczą jak w praktyce zarządzać galeriami i rozpoznawać potencjalne fałszerstwa.  Zarządzanie w ochronie zdrowia z kolei pozwala np. lekarzom czy pielęgniarkom i awansować i zarządzać oddziałami; zarządzanie projektami z kolei pozwala nabyć konkretny zestaw umiejętności osobom, które właśnie za realizację projektów są rozliczane. Ciekawy w obecnych czasach jest również kierunek marketing produktów farmaceutycznych, ponieważ skupia w sobie tematykę od badań marketingowych w farmacji, przez budżetowanie, e-marketing, etykę, strategie negocjacyjne i cenowe, aż po prawo funkcjonowania rynku farmaceutycznego oraz Public Relations. Dzięki temu studia te uczą kompleksowo zarządzać kampaniami i optymalizować je według drożności lejków sprzedażowych. Ta sama, holistyczna dewiza, przyświeca studiom na kierunku fintech –  wiedza o branży jest prezentowana całościowo, zarówno pod kątem finansów i technologii jak też szeroko rozumianych regulacji finansowych i prawnych. – wyjaśnia Anna Dalecka, kierownik dziekanatu studiów podyplomowych WZ UW.

Dlaczego warto studiować?

Główny Urząd Statystyczny podał, że wzrósł odsetek studentów w Polsce w porównaniu z rokiem poprzednim. Według stanu w dniu 31 grudnia 2020 r. w uczelniach w Polsce kształciło się 1215,3 tys. osób, o 11,3 tys. więcej w stosunku do poprzedniego roku.

 

Źródło: GUS

– Na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego nie odnotowujemy spadku zainteresowania wśród studentów. Co nas szczególnie cieszy, w zeszłym – szczególnie trudnym – roku, blisko 75% studentów podeszło do obron swoich prac dyplomowych w pierwszym terminie. To, że studenci z nami zostają to dowód na to, jaki nacisk kładziemy na kompleksowe przedstawienie wiedzy oraz na praktykę – mówi dr hab. Monika Skorek, prodziekan ds. studenckich i jakości kształcenia.

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny wskaźnik zatrudnienia rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Pracę ma prawie 70 proc. osób z wykształceniem średnim oraz 88 proc. z wykształceniem wyższym. Wykształcenie przekłada się na wysokość zarobków. Osoby z licencjatem zarabiają średnio o 41 proc. więcej niż osoby ze średnim wykształceniem, a osoby z tytułem magistra lub równorzędnym o 18 proc. więcej niż osoby z licencjatem.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.