Rynek akcji: raport półroczny ING Bank Śląski

foto: GPW

Pierwsza sesja sierpnia rozpoczęła się od spadków, jednak po godz. 14 nastąpiło odbicie, w ślad za poprawą na rynkach zachodnioeuropejskich. Czynnikiem ograniczającym zmienność była wieczorna, z perspektywy europejskiej, decyzja FED ws. stóp procentowych – zgodnie z konsensusem, bank nie zmienił ich poziomu, a sam komunikat ma wydźwięk neutralny i niewiele zmienia w obrazie prowadzonej polityki monetarnej. W konsekwencji, istotny czynnik z perspektywy EM, tj. dolar, wykazał niewielkie zmiany. Mimo to, na dzisiejszej sesji w Azji, w szczególności w Chinach, dominują spadki, co można powiązać z nowymi informacjami ws. napięć handlowych na linii Stany Zjednoczone – Chiny (doniesienia o groźbach Amerykanów wprowadzenia nie 10% a 25% ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD).

Opublikowany w dniu wczorajszym odczyt wskaźnika PMI dla krajowego sektora przemysłowego za lipiec rozczarował (52,9, poniżej konsensusu) i jest na poziomie najniższym od 11 miesięcy. Słabszy wzrost niż w czerwcu odnotowały: produkcja, liczba nowych zamówień czy zatrudnienie. Raport wskazuje też m.in. na dalsze silne presje cenowe (wzrost kosztów produkcji, gł. z uwagi na wyższe ceny stali, ale także wzrost cen wyrobów gotowych – najszybszy wzrost tych ostatnich od marca 2011 r.).

Dziś przed sesją raport półroczny opublikował ING Bank Śląski – w samym II kw. 2018 r. zysk netto wzrósł w ujęciu rocznym o 3,4%, przy wzroście wyniku odsetkowego o 10,8% rdr i wyniku prowizyjnego o 15,9% rdr. Dynamikę wzrostu zysku netto hamował jednak silniejszy wzrost rdr salda odpisów (tendencja obserwowana także w przypadku szeregu raportujących wcześniej banków). W relacji do konsensusu PAP, zaraportowany wynik II kw. na poziomie netto jest 4% niższy od oczekiwań.

W kalendarium na dziś m.in. dane z gospodarki amerykańskiej o dynamice zamówień na dobra trwałego użytku. Więcej istotnych publikacji jutro (dane z rynku pracy). /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.