Wtorkowa sesja była trzecią z rzędu, w trakcie której krajowy rynek notował solidne odbicie, wiedzione zachowaniem spółek z WIG20. Indeks największych spółek, po poniedziałkowym wyjściu powyżej poziom 2200 punktów, otworzył sobie drogę w kierunku technicznych oporów, którymi wydają się być lokalne szczyty z kwietnia i maja (okolice 2330 – 2340 punktów), do których brakuje, po wczorajszej sesji, ok. 3,5%. W otoczeniu zewnętrznym mieszana sesja, na rynkach europejskich przeważały spadki, na rynku amerykańskim z kolei sesja z niedużą zmianą S&P500 i kolejną udaną sesją dla spółek IT, co pozwoliło indeksowi Nasdaq Comp. poprawić historyczny rekord z poniedziałku.
W obrębie WIG20 wtorek przyniósł mocne zachowanie m.in. PKN Orlen i KGHM. Pierwsza ze spółek mogła pozytywnie reagować na, z jednej strony, dalszy wzrost modelowej marży rafineryjnej (w maju br. wyniosła ona 5,30 USD/b, tj. najwyżej w 2018 r., przy czym najniżej w tym roku modelowa marża petrochemiczna, która ma jednak mniejsze znaczenie dla spółki). Z drugiej strony sentyment mogła wesprzeć informacja, iż nadzór nad PKN Orlen i Lotosem przejął od ministra energii, z początkiem czerwca, premier Mateusz Morawiecki – niewykluczone, że zostało to odebrane przez rynek, jako oddalenie się spółki od kosztownego tematu projektu jądrowego (przy czym nie ma informacji o konkretnych decyzjach). Dla KGHM-u z kolei wsparciem wczoraj ponownie były zauważalnie rosnące ceny miedzi, z uwagi na groźbę strajku pracowników, należącej do spółki BHP Billiton, kopalni Escondida , tj. największej kopalni miedzi na świecie (trwają negocjacje płacowe).
W kalendarium na dziś uwagę zwraca m.in. decyzja RPP ws. stóp procentowych (oczekiwany jest oczywiście brak zmian, także prawdopodobnie zostanie utrzymana gołębia retoryka, tym bardziej, że ostatni odczyt CPI z krajowej gospodarki wypadł poniżej oczekiwań: 1,7% rdr vs. 1,9% rdr w konsensusie). /Paweł Szewczyk/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis