Rynek akcji: Monnari, Gino Rossi, XTB

foto: GPW SA

Zamknięcie tygodnia na krajowym rynku nie przyniosło większych zmian głównych indeksów, przy niskich obrotach. Rynek niewiele skorzystał tym samym na kilku pozytywnych czynnikach z otoczenia zewnętrznego (dodatnie zamknięcie czwartkowej sesji oraz wzrosty w piątek w Stanach Zjednoczonych, umiarkowane wzrosty w eurolandzie, korzystne dla EM osłabienie dolara po publikacji słabszych od prognoz danych o saldzie miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w Stanach Zjednoczonych, przy czym w drugiej części dnia amerykańska waluta odrabiała straty). Mimo to, brak korekty lipcowych, mocnych wzrostów WIG20 sugerować może zbieranie sił przez stronę popytową, aczkolwiek jak zwykle dużo zależeć będzie od kierunku, jaki obiorą rynki bazowe oraz USD, dla którego istotny czynnik w postaci ew. podwyżki stopy procentowej wydarzy się dopiero za ponad półtora miesiąca (posiedzenie FED) – rynek terminowy wskazuje, że „w cenach” powinna być podwyżka o 25 pb.

Pod koniec piątkowej sesji Gino Rossi opublikowało komunikat, z którego wynika, że spółka akceptuje zaproponowaną przez Monnari cenę za nabycie 100% akcji spółki zależnej Simple Creative Products S.A., przy czym wskazuje się datę 10 sierpnia jako nieprzekraczalny termin zawarcia umowy. Monnari z kolei, które obwarowało potencjalną transakcję szeregiem warunków (m.in. podpisanie porozumienia z bankiem – kredytodawcą Simple odnośnie zasad dalszego finansowania), wystosowało komunikat w którym podtrzymano, iż warunki te muszą zostać spełnione przed dokonaniem transakcji, co może sugerować, iż ostateczne losy transakcji w dalszym ciągu nie są pewne.

W dzisiejszych godzinach porannych XTB opublikował wstępne wybrane skonsolidowane dane finansowe i operacyjne za I półrocze 2018 r. W okresie I półrocza br. przychody z działalności operacyjnej wzrosły o 58% rdr (w samym II kw. br. wzrost o 26% rdr), przy wzroście średniej liczby aktywnych klientów o 25% rdr. Zysk operacyjny wzrósł o 120%, z ok. 52,7 mln zł do blisko 116 mln zł (w samym II kw. br. wzrost o 42% rdr), a zysk netto wzrósł o 245% rdr, z ok. 22,2 mln zł do ok. 72,7 mln zł (w samym II kw. br. wzrost o 123% rdr).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają opublikowane już dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle (wyraźnie poniżej konsensusu) oraz odczyt indeksu Sentix. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.