Ropa najtańsza od czterech lat, spadną ceny na stacjach paliw

foto: pixabay

Cena ropy brent jest najniższa od stycznia 2016 r., gdy za baryłkę płacono poniżej 29 USD. Cena ropy brent znalazła się na poziomie 32 USD za baryłkę. Natomiast ropy WTI oscyluje wokół 31 USD.

– Popyt maleje bo mniejszy jest ruch pasażerski, co dla mało elastycznego rynku ropy oznacza silną presję na spadek cen, a krajom OPEC+ nie udało się osiągnąć porozumienia o ograniczeniu produkcji, ponieważ nie zgodziła się na to Rosja – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Nie wiadomo czy Rosji chodzi o zwykłą walkę o rynek, czy tez o zduszenie amerykańskiej produkcji ropy z gazu łupkowego.

Porozumienie w ramach OPEC+ zostało zerwane, a Arabia Saudyjska zdecydowała się na wojnę cenową. W reakcji na to zdarzenie w ciągu jednego dnia ropa potaniała o ponad 30 proc. i ropa brent kosztowała w okolicach 35 USD za baryłkę.

– Ropa kosztuję połowę tego, co w pierwszych dniach stycznia. Co to oznacza? Zyskają konsumenci, zwłaszcza w krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem – komentuje ekspert XTB. – Ciekawe, jak zareaguje D.Trump, który prawdopodobnie będzie chciał bronić interesu producentów ropy z gazu łupkowego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.