Ropa naftowa: szansa na spotkanie OPEC+ w sobotę

foto: pgnig.pl

Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach poruszają się pod dyktando komunikatów dotyczących spotkania OPEC+ w celu ustalenia dalszych planów związanych z porozumieniem naftowym. Wstępnie zakładano, że odbędzie się ono w dniach 9-10 czerwca, później pojawiły się informacje o przełożeniu go na 4 czerwca. Niemniej, wczorajsza data także nie została zatwierdzona – za to pojawiła się nowa data, 6 czerwca.

O możliwości sobotniego wirtualnego spotkania państw, które sygnowały porozumienie naftowe, powiadomiła algierska telewizja Ennahar, cytując źródła w OPEC. Arabia Saudyjska oraz Rosja, czyli najwięksi producenci ropy w grupie OPEC+, zadeklarowały chęć przedłużenia rekordowych cięć produkcji ropy w wysokości 9,7 mln baryłek dziennie na kolejny miesiąc. Miesięczny termin wydłużenia maksymalnych cięć to najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale nie jest wykluczane także przedłużenie nawet o 3 miesiące. 

Wciąż wielką niewiadomą jest poparcie dla przedłużenia cięć produkcji wśród pozostałych państw OPEC+. Niektóre z nich (np. Irak) już teraz mają trudności z dopasowaniem się do postanowień porozumienia naftowego i nie chcą deklarować się do dotrzymywania limitów przez kolejne miesiące. To właśnie postawa wielu mniejszych producentów jest najprawdopodobniej czynnikiem hamującym ustalenie konkretnej daty spotkania OPEC+.

Notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek, gdy pojawiły się informacje, że nie wszystko jeszcze stracone, a przedłużenie cięć jest możliwe. Niemniej, scenariusz utrzymujących się dłużej rekordowych cięć nie jest przesądzony, więc kolejne dni mogą być na rynku ropy nerwowe. W przypadku braku decyzji o przedłużeniu obecnych limitów, kraje OPEC+ będą wdrażać w życie dotychczasowe postanowienia, czyli te ustalone jeszcze w kwietniu – według nich, od lipca do grudnia cięcia produkcji mają być zmniejszone do 7,7 mln baryłek dziennie.

 

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.