Ropa naftowa na drodze do piątego z kolei wzrostowego miesiąca

foto: pgnig.pl

W ostatnich tygodniach zwyżki cen ropy naftowej wyraźnie wytraciły dynamikę, a na rynku tego surowca zaczęło pojawiać się coraz więcej sygnałów sprzyjających stronie podażowej. Niemniej, nie przeszkodziło to notowaniom ropy wypracować kolejnego wzrostowego miesiąca. O ile dzisiejsza sesja nie przyniesie jakichś zaskakujących manewrów strony podażowej (a na to się nie zanosi), to ceny ropy zakończą sierpień na plusie. Byłby to już piąty z kolei wzrostowy miesiąc na rynku tego surowca.

Dzisiaj rano wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy są m.in. lepsze od oczekiwań dane makro w krajach azjatyckich, zwłaszcza japońskie dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz zadowalające odczyty indeksów PMI w Chinach za sierpień. Dodatkowo, kupującym sprzyja utrzymująca się słabość amerykańskiego dolara.

Ponadto, czynnikiem podtrzymującym ceny ropy naftowej są informacje o relatywnie powolnym powrocie do aktywności operacyjnej wielu platform naftowych w Stanach Zjednoczonych. Mimo że huragan Laura z największą siłą uderzył w południowe wybrzeże USA już w czwartek, jeszcze w niedzielę było utrzymanych aż 70% związanych z nim cięć produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej. Niemniej, ten stan nie utrzyma się długo – w bieżącym tygodniu firmy wydobywcze z pewnością będą dążyły do tego, aby przyspieszyć proces powrotu do normalnej działalności operacyjnej.

W rezultacie, po tygodniu pod znakiem huraganu, na rynku ropy naftowej w centrum uwagi z powrotem znajdują się znane już od dłuższego czasu kwestie. Należą do nich przede wszystkim planowane stopniowe zwyżki wydobycia ropy naftowej w krajach OPEC+ (w ramach porozumienia naftowego) oraz w Stanach Zjednoczonych (na skutek rozpoczęcia procesu zwiększania liczby funkcjonujących wiertni ropy). Największą niewiadomą pozostaje jednak popyt – o ile ostatnie dane makro z wielu gospodarek świata są całkiem dobre i dają nadzieje na ożywienie popytu, to wizja przedłużającego się kryzysu gospodarczego na świecie, wywołanego pandemią, nadal kładzie się cieniem na jakimkolwiek optymistycznym scenariuszu.

 

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.