Rok temu procent w banku zastąpiono promilami

Kolejne banki tną oprocentowanie lokat – wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Najlepsze depozyty wciąż dają 2% w skali roku. Niestety to i tak za mało, aby skutecznie walczyć ze skutkami wzrostów cen w sklepach czy punktach usługowych.

 

W marcu 2020 roku po raz ostatni przeciętne oprocentowanie lokat było wyższe niż 1% – wynika z danych NBP. Od tego czasu coraz łatwiej było znaleźć na bankowych depozytach promile, a nie procenty.

 

Cięć w bankach ciąg dalszy

Niestety kwiecień nie przyniósł w tym względzie poprawy. Jeden z banków (ING) obciął oprocentowanie rachunku oszczędnościowego. Ostatni z banków (Pocztowy), który wypłacał premię za oszczędzanie dla beneficjentów programu 500+, także zrezygnował z tego bonusu. Pozostałe zmiany, które zanotowaliśmy w naszym rankingu najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych dotyczą raczej kwot możliwych do zainwestowania – BOŚ dokonał tu cięcia. Tylko Millenium zadziałał odwrotnie, ale niestety nie w przypadku flagowego depozytu, tylko w programie poleceń. Do zestawienia dodaliśmy też bank o estońskich korzeniach (Inbank), którego oferta wybija się ponad średnią rynkową.

W naszym rankingu zbieramy co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Skupiamy się na takich, w ramach których powierzamy pieniądze na maksymalnie 12 miesięcy. Kluczowe jest dla nas bezpieczeństwo, a więc lokata lub rachunek oszczędnościowy muszą podlegać pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). I choć przyjmujemy oferty, w ramach których trzeba skorzystać z produktów dodatkowych (konta, karty, a nawet ubezpieczenia), to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować lub uniknąć kosztów aktywnie korzystając z karty lub konta.

Na wysoki procent dużo nie ulokujesz

Na uwypuklenie zasługują banki, które oferują najwyżej oprocentowane depozyty. Niestety ich lista nie jest zbyt długa. Ponad 2% w skali roku obiecuje nam Nest Bank, Millennium i Getin Noble Bank. Niestety, gdy wczytamy się w te oferty, to zobaczymy, że są one limitowane. Mają one skusić nowych klientów lub co najmniej skłonić obecnych klientów do wpłacenia do banku nowych środków. Promocje są przeważnie krótkie, a kwota możliwa do zainwestowania nie przekracza 10 – 20 tys. zł. I gdyby tego było mało, to nierzadko, aby założyć promocyjny depozyt, trzeba też skorzystać z innych produktów banku. W sumie promocyjne depozyty pozwalają nam zarobić zazwyczaj od 50 do 150 złotych odsetek więcej, niż gdybyśmy korzystali ze statystycznej rocznej lokaty.

Nie powinno więc dziwić, że w trakcie ostatnich 12 miesięcy z bankowych lokat wyparowała co trzecia złotówka. Za to coraz więcej pieniędzy trzymamy na rachunkach oszczędnościowych i zwykłych doceniając bezpieczeństwo i łatwy dostęp do środków zdeponowanych w bankach. Rodzime banki przez lata dowodziły, że można na nich polegać. To dlatego zaufanie do nich może być wyższe niż do instytucji np. na Cyprze czy w Grecji.

 Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocen- towanie w skali roku

Max kwota z danym oprocen- towaniem

Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania

Oferta dla nowych klientów lub środków?

Wymagane produkty dodatkowe

Nest Bank

Rodzinne oszczędności (rodzina 3-os.)

0,001% + bonus 3% (bez PIT)

wpłata do 600 zł miesięcznie

5-15 lat, ale można zamknąć wcześniej

nie

konto

Bank Millennium

Lubię, to polecam

2,00%

20 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Getin Noble Bank

Bonus za aktywność

2,00%

10 tys. zł

12 miesięcy

tak

konto

Getin Noble Bank

Lokata Mobilna na start

2,00%

10 tys. zł

2 miesiące

tak

aplikacja mobilna

mBank

Moje cele – oferta prom.

1,80%

10 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Credit Agricole

Rachunek Oszczędzam

1,50%

20 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Nest Bank

Lokata Witaj

1,50%

10 tys. zł

3 lub 6 miesięcy

tak

konto

Inbank

Lokata

1,00%

400 tys. zł

12 miesięcy

nie

Santander

Lokata mobilna

1,00%

20 tys. zł

4 miesiące

nie

aplikacja mobilna

Alior Bank

Korzyść do Konta Jakże Osobistego

1,00%

10 tys. zł

do 30.06.2021

nie

konto, karta

mBank

Lokata dla nowych klientów

1,00%

10 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Santander Consumer Bank

Rachunek oszczędnościowy

0,80%

100 tys. zł

do 5.05.2021

tak

Toyota Bank PL

Lokata Plus

0,80%

10 x 40 tys. zł

12 miesięcy

nie

konto

Alior Bank

Konto Mega Oszczędnościowe

0,50%

100 tys. zł

2 miesiące

tak

konto

Bank Millennium

Konto Oszczędnościowe Profit

0,50%

50 tys. zł

62 dni

tak

konto

BOŚ

Ekolokata Na Dobry Początek

0,50%

50 tys. zł

do odwołania

tak

konto, karta

BFF Banking Group

Lokata Facto

0,25%

bez limitu

3 miesiące

nie

konto

BNP Paribas

Lokata Gomobile

0,20%

10 tys. zł

3 miesiące

nie

aplikacja mobilna

ING Bank Śląski

OKO

0,05%

bez limitu

opr. zmienne

nie

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

0,01%

bez limitu

opr. zmienne

nie

konto

Bank Pocztowy

Konto Oszczędnościowe

0,01%

bez limitu

opr. zmienne

nie

PKO BP

Lokata

0,01%

bez limitu

3 miesiące

nie

Opracowanie HRE Investments na podstawie danych z banków (termin nadsyłania informacji 22.04.2021) i stron internetowych banków

 

Lata strat na lokatach

 

Nie zmienia to faktu, że oprocentowanie depozytów w naszych bankach jest dalekie od satysfakcjonującego. Dane NBP sugerują, że zanosząc do banku kwotę 10 tys. złotych na rok możemy liczyć na niewiele ponad 11 złotych odsetek po opodatkowaniu. Skromnie. Poza tym już od kilku lat mierzymy się z sytuacją, w której oszczędzając przy pomocy lokat mamy taki problem, że po zakończeniu lokaty za pieniądze odebrane z banku możemy kupić mniej niż w momencie zakładania lokaty. Wszystko dlatego, że oprocentowanie w bankach jest niższe niż inflacja. Niestety nic nie wskazuje na to, aby los oszczędzających miał się szybko odwrócić. Z szacunków HRE Investments opartych o najnowsze dane i prognozy wynika, że na przeciętnej rocznej lokacie oszczędzający najprawdopodobniej tracić będą w najbliższych latach po około 2-3% kapitału – oczywiście po uwzględnieniu inflacji i opodatkowania.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.