Rekordowy import ropy naftowej do Chin.

foto: pixabay

Jak dotychczas, bieżący tydzień pokazuje niezdecydowanie inwestorów w kwestii dalszego poruszania się ropy naftowej. Po zwyżkach na początku tygodnia, ceny surowca oddały praktycznie całe wzrosty. Cena ropy naftowej Brent znajduje się obecnie tuż powyżej 61 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej WTI poruszają się w okolicach 56 USD za baryłkę.

Dzisiaj pojawiły się ciekawe informacje dotyczące chińskiego importu surowców. Pokazały one, że w październiku import ropy naftowej do Chin wzrósł o 11,5% rdr i znalazł się na rekordowym poziomie. Łącznie w minionym miesiącu Państwo Środka importowało 45,51 ton ropy naftowej, co oznacza około 10,72 mln baryłek dziennie. To znaczący skok w górę także w porównaniu z wrześniem, kiedy to Chiny importowały przeciętnie 10,04 mln baryłek ropy naftowej dziennie.

Łącznie, import ropy naftowej do Chin od stycznia do października br. wyniósł 414,55 mln ton, czyli średnio 9,95 mln baryłek dziennie. To o 10,5% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Za główną przyczynę październikowego wzrostu importu uznaje się wysokie marże rafineryjne w Chinach, które obowiązywały późnym latem i zachęciły rafinerie do zwiększenia zakupów surowca – widocznych w październikowych danych. Niemniej, konkurencja na lokalnym rynku jest duża, więc ten efekt niekoniecznie się utrzyma na dłużej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.