Rekordowy import miedzi do Chin w lipcu

foto: kghm

Dzisiaj pojawiły się dane dotyczące handlu zagranicznego w Chinach, w których podano także wyliczenia związane z importem miedzi do tego kraju. Jak się okazało, w lipcu był on rekordowy i znalazł się na poziomie 762,2 tysięcy ton. To aż o 16,1% więcej niż wynosił poprzedni rekord, osiągnięty w czerwcu, a wynoszący niecałe 656,5 tysięcy ton.

Wzmożony import miedzi do Chin w poprzednim miesiącu miał kilka przyczyn. Po pierwsze, niskie ceny miedzi na globalnym rynku we wcześniejszych miesiącach zachęcały Chińczyków do uzupełniania zapasów. Po drugie, lato to okres wzmożonej aktywności sektora budowlanego – branża ta wykazywała duże zapotrzebowanie na miedź, nawet pomimo trudności gospodarczych związanych z koronawirusem.

I w końcu po trzecie, do gry weszli arbitrażyści. Znaczna różnica cen miedzi na rynku w Szanghaju w porównaniu z Londynem sprawiła, że Chińczycy chętnie kupowali miedź z zagranicy. Niemniej, ten efekt nie jest już widoczny obecnie, więc tylko przejściowo wspierał on import miedzi do Chin.

Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że powyższe czynniki jedynie tymczasowo sprzyjały większym zakupom miedzi przez Państwo Środka, dlatego kurs miedzi nie zareagował istotnie na powyższe dane dotyczące rekordowego importu metalu. W kolejnych tygodniach i miesiącach presja podażowa na rynku miedzi może się zwiększać – chociaż oczywiście ważnym czynnikiem cenotwórczym może być nieprzewidywalność związana z wydobyciem miedzi w Ameryce Południowej w obliczu drugiej fali pandemii.

 

Notowania miedzi w USA – dane dzienne 

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.