Raporty rynku akcji GPW

Skoordynowane działania rządów oraz banków centralnych o obniżce stóp procentowych (za wyjątkiem banku Danii, który stopy podwyższył o 15 pb) prawdopodobnie zaczynają powstrzymywać głębsze spadki indeksów w Ameryce i Europie. Pomimo przewagi spadków w pierwszej części sesji za oceanem do końca dnia większość spółek odrobiła straty, przez co indeksy DJIA oraz S&P 500 zamknęły się na niewielkim plusie. Ogłoszone przez EBC i Bank Anglii programy skupu aktywów wsparły notowania indeksów FTSE, DAX i CAC 40.

Według analityków większość inwestorów zaakceptowała fakt, że w najbliższym czasie będzie rosła liczba nowy przypadków infekcji. Obecnie oczekują oni na informację, jak to przełoży się na fale zwolnień w gospodarkach po obu stronach Atlantyku, gdzie mamy do czynienia z największym przestojem w pracach fabryk od czasu II wojny światowej.

Na wczorajszej sesji na polskim parkiecie dominowały pozytywne nastroje. Indeks WIG20 zanotował solidny prawie 5% wzrost. 13 na 15 indeksów sektorowych zanotowało przyzwoite wzrosty, w tym WIG – energia, której spółki korzystają na spadku cen uprawnień emisji CO2. Jednie niepokojącym faktem może być 5% spadek zużycia energii związany z zamknięciem dużych centrów handlowych. Najmocniejszy wzrost zanotowały walory CCC (+18,5%), który został zmuszony do przeprowadzenia emisji akcji. Co prawda informacja od pana D. Miłka o chęci objęcia przeszło 4mln akcji z nowej emisji może być sygnałem o wierze w ten biznes, jednakże jeżeli zawieszenie działalności sklepów w Europie w długim okresie wpłynie negatywnie na płynność i tak wysoko zadłużonej spółki.

W przypadku rynku szerokiego informacją wspierającą kurs są lepsze od oczekiwań wyniki za IV kwartał wyniki grupy Atal, wygranie przez Budimex oferty na zaprojektowanie i przebudowę trasy S7 Płońsk-Czosnów oraz podtrzymanie przez agencję Fitch ratingu dla Enei. Natomiast presję na notowania może odczuwać Boryszew po podaniu komunikatu o planowanych przestojach w fabrykach w Czechach, Hiszpanii oraz Francji, jak i notowania akcji spółki GTC, której wynik w IV kwartale 2019 roku jest poniżej oczekiwań i wyniku z IV kwartału 2018 roku. Jeżeli chodzi o dane makro to dzisiaj poznamy lutowe odczyty dynamik sprzedaży detalicznej (prognoza 6,3% r/r) oraz wielkości produkcji budowlno-monażowej (prognoza 1,5% r/r).

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.