Raporty rynek akcji 08.05.2018

foto: Peter Heeling

Sytuacja rynkowa

Wczorajsza sesja była kolejną z obrazem relatywnej słabości krajowego rynku do otoczenia zewnętrznego. Słabsze zachowanie WIG20 w ostatnim czasie zbiega się z osłabieniem złotego, co może sugerować mniej korzystne postrzeganie Polski w oczach inwestorów zagranicznych, których kapitały w znaczący sposób odpowiadają za obroty w segmencie spółek o największej kapitalizacji. Na rynkach bazowych poniedziałek przyniósł kontynuację piątkowych wzrostów. DAX zanotował zwyżkę rzędu 1%, pomimo słabszego od konsensusu odczytu dynamiki zamówień w niemieckim przemyśle – rynki strefy euro wspierała bowiem kontynuacja spadku EURUSD (osłabienia euro do dolara), poprawiająca sytuację tamtejszych eksporterów. Po raz pierwszy od ponad 3 lat, powyżej 70 USD za baryłkę, wzrosła cena ropy naftowej typu Crude (dziś jednak surowiec się póki co koryguje) – dziś o godz. 20 czasu polskiego Donald Trump poinformować ma o decyzji Stanów Zjednoczonych w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem (prawdopodobne jest wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia, co, ceteris paribus, może skutkować obniżeniem podaży ropy na globalnych rynkach, niewykluczone jednak, że ewentualna taka właśnie decyzja Stanów Zjednoczonych jest już w dużej mierze zdyskontowana). Na Wall Street poniedziałek z umiarkowaną zwyżką, S&P500 wzrósł o 0,35%, ponownie pozytywnie wyróżnił się sektor technologiczny, jeden z głównych liderów hossy.

Najmocniej zniżkującą spółką w WIG20 był wczoraj PKN Orlen. Spółka podała na swojej stronie internetowej informacje o modelowych marżach. Modelowa marża rafineryjna w kwietniu br. wyniosła 4,70 USD/b, co jest najwyższym odczyt w bieżącym roku kalendarzowym, z kolei modelowa marża petrochemiczna (mająca zauważalnie mniejszy wpływ na wyniki spółki) wyniosła 864 EUR/t – najniższy odczyt w 2018 r. Wydaje się, że za wczorajszy spadek kursu odpowiadała w dużej mierze wspomniana już kontynuacja wzrostów cen ropy naftowej.

W trakcie dnia na rynek napłynęły propozycje układowe spółki Getback (szczegóły w Wybranych komunikatach ze spółek). Po zamknięciu sesji Gino Rossi oraz Inter Cars opublikowały miesięczne raporty sprzedażowe. Pierwsza ze spółek w dalszym ciągu boryka się z zauważalnie ujemnymi dynamikami – w kwietniu br. sprzedaż samego Gino Rossi spadła o 21,4% rdr, zaś sprzedaż marki Simple (z wył. sprzedaży materiałów poddostawcom) spadła o 12,4% rdr. Z kolei sprzedaż spółek dystrybucyjnych z grupy Inter Cars w kwietniu br. wyniosła blisko 705 mln zł, tj. o 29,8% więcej rdr (powyżej dynamiki dla danych zagregowanych za okres od stycznia do kwietnia br., która wyniosła +12,9% rdr). Równie udany sprzedażowo kwiecień zanotował konkurent Inter Cars, spółka Auto Partner, która zaraportowała dziś rano (wzrost skonsolidowanych przychodów w kwietniu br. o ok. 39,3% rdr vs. ok. +29,5% rdr dla danych zagregowanych za okres styczeń – kwiecień 2018 r.). /Paweł Szewczyk/

Biuro Marklerskie Alior Bank S.A.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.