Raport rynku akcji: Wawel, Astarta, Archicom

foto: flickr, GPW

Pod nieobecność krajowych inwestorów, środa przyniosła mocne spadki na rynkach bazowych (DAX: -1,6%, S&P500: -0,8%), a umacniający się dolar i utrzymujące się napięcia polityczne (Turcja odpowiedziała Amerykanom skokowym wzrostem ceł na wybrane, importowane produkty ze Stanów Zjednoczonych) wywoływały presję na ceny surowców (m.in. 4% spadek cen miedzi, ponad 2% spadek cen ropy Brent). Tymczasem agencja Reuters poinformowała wczoraj o pomocy, jaka została zaoferowana Turcji przez Katar (jej efektem ma być wpompowanie w system 15 mld USD), co poprawiło nieco sentyment do walut EM, zaś sama lira gwałtowanie odbiła (obecnie USDTRY poniżej 6, choć w poniedziałek testowały już poziomy powyżej 7).

Od zamknięcia wtorkowej sesji na rynku krajowym, raport półroczny opublikowały m.in. Wawel (wyniki II kw. 2018 r. kilkanaście procent poniżej konsensusu PAP na przychodach i zysku operacyjnym oraz 21% poniżej konsensusu na zysku netto, aczkolwiek II kw. tradycyjnie niewiele kontrybuuje do całorocznych wyników spółki, zarówno po stronie przychodów, jak i w szczególności zysków, z uwagi na sezonowość działalności) oraz Astarta. Gorsze zbiory Astarty, o których spółkach informowała we wcześniejszych raportach sprzedażowych, przełożyły się negatywnie na wyniki finansowe po I półroczu. Sprzedaż w I pół. 2018 r. spadła o 30% rdr, a wraz z tym wynik EBITDA (-37%) i netto (-49%). Jak wskazywała wcześniej spółka, gorsze wolumeny sprzedaży wynikające ze spadku zbiorów, mają swoje źródło w złych warunkach pogodowych. Przepływy operacyjne po I półroczu są dodatnie, ale blisko połowę niższe od roku ubiegłego. Na bazie niższego wyniku EBITDA i wzrostu zadłużenia, wsp. długu netto do EBITDA wzrósł do 2,68 z 0,7 w roku ubiegłym. W dzisiejszych godzinach porannych Archicom poinformował o obniżeniu celów sprzedażowych grupy na 2018 r. (z 1650 lokali do 1431 lokali, tj. do wyniku odnotowanego w 2017 r.), z uwagi na „(…) aktualną sytuację rynkową związaną ze zwiększeniem kosztów procesu inwestycyjnego oraz wydłużający się proces administracyjny wpływający na terminy rozpoczęcia inwestycji (…)”.

Krajowy rynek niesie ze sobą „bagaż” silnych wczorajszych spadków w otoczeniu zewnętrznym, chociaż presję podażową hamować mogą odbijające dziś kontrakty terminowe na główne indeksy zachodnioeuropejskie, słabnący dolar i odbijające surowce. Globalny sentyment ma szansę wspierać także informacja o tym, iż pod koniec sierpnia do Stanów Zjednoczonych udać mają się przedstawiciele Chin na kolejną turę negocjacji handlowych. W kalendarium na dziś uwagę zwraca m.in. krajowy odczyt inflacji bazowej oraz dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Dziś także raport półroczny opublikować ma KGHM. /Paweł Szewczyk, Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.