Raport rynku akcji: Vistula, Bytom, Stelmet

foto: gpw

Zamknięcie tygodnia przyniosło mocny, blisko 2%, spadek indeksu WIG20 oraz neutralne zachowanie segmentu małej i średniej kapitalizacji. Najmocniej w gronie blue chips zniżkował KGHM, chociaż wyniki II kw. na poziomie skorygowanej EBITDA okazały się wyższe od konsensusu rynkowego o prawie 13%. Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się m.in. Vistula oraz Bytom – obie spółki w trakcie sesji poinformowały o zgodzie UOKiK na ich połączenie. Dla przypomnienia, ustalony parytet wymiany akcji to 0,72 (1 akcja spółki Bytom ma zostać wymieniona na 0,72 akcji Vistuli). Na piątkowym zamknięciu 1 akcja Vistuli kosztowała 4,36 zł, a Bytomia: 2,97 zł. Połączenie musi zostać jeszcze zatwierdzone przez walne zgromadzenia spółek. W otoczeniu zewnętrznym w piątek sesja niewielkich spadków na giełdach zachodnioeuropejskich oraz umiarkowanych wzrostów na Wall Street.

Po zamknięciu piątkowej sesji Stelmet opublikował wstępne wyniki finansowe za trzy kwartały roku obrotowego 2017/2018. Wynika z nich, że w samym III kw. roku obrotowego 2017/2018 (a więc w okresie drugiego kwartału roku kalendarzowego 2018), przychody wzrosły o 12,9% rdr, zysk operacyjny o 50,3% rdr, EBITDA o 31,4% rdr a zysk netto spadł o 6,9% rdr. Wyniki są lepsze od konsensusu PAP na każdym z wymienionych poziomów (na przychodach o ok. 8%, na zysku operacyjnym o 26,6%, na EBITDA o 17,5% a na zysku netto o blisko 62%). Także po sesji, o odpisach, rezerwach i korektach poinformował Idea Bank (szczegóły w Wybranych komunikatach ze spółek).

W kalendarium na dziś uwagę zwracają krajowe dane o dynamice produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej za lipiec oraz opublikowane już, zgodne z konsensusem, dane o dynamice inflacji producenckiej w Niemczech. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.