Środowa sesja przyniosła mocny spadek na krajowym rynku. Sektorowo najgorzej zachowywały się spółki energetyczne. Szczególnie dotkliwy dla tego segmentu pozostaje od początku lipca blisko dwukrotny wzrost cen tzw. zielonych certyfikatów oraz ponad 30% wzrost cen uprawnień do emisji CO2, podczas gdy ceny energii w kontraktach miesięcznych zdrożały o trochę ponad 15%. Na tej podstawie można oczekiwać istotnego zacieśnienia marż w wynikach bieżącego kwartału. Drożeje także węgiel, chociaż z znacznie mniejszym tempie i krajowa energetyka w dużej mierze pokrywa tutaj zapotrzebowanie z własnych zasobów. Indeks WIG Energia jest na nowych historycznych minimach. Na nowym historycznym dołku jest TAURONPE oraz ENEA, blisko analogicznego poziomu jest PGE. W słabej kondycji pozostają nadal producenci gier. Największy przedstawiciel branży CDPROJEKT zniżkuje piątą sesję z rzędu, od zeszłego tygodnia kurs obniżył się o blisko 16%. Gorsze nastawienie może nadal wynikać z decyzji władz chińskich zmierzających do ograniczeń rynku gier w tym kraju, zwłaszcza dla rozgrywek online oraz na urządzenia mobilne.
Zakończone wczoraj posiedzenie RPP nie zmieniło parametrów polityki pieniężnej. Jednocześnie idąc za opinią przewodniczącego, nie ma powodów do zmiany stóp procentowych co najmniej do 2019r. Zdaniem innego członka RPP, ewentualne korekty w tym zakresie mogą pojawić się dopiero przy zauważalnym przebiciu celu inflacyjnego. Dla banków oznacza to wydłużony czas działania przy obecnym marżach odsetkowych bez większych szans na ich rozszerzenie. Aczkolwiek trwający okres dobrego prosperity sprzyja wyższym wolumenom akcji kredytowej. Ogółem indeks WIG zmierza w stronę sierpniowego dołka 58118 pkt. W dużej słabości pozostaje wciąż segment średnich spółek, mWIG40 jest w ponad półrocznym kanale spadkowym, sWIG80 jest najniżej od blisko 4 lat. W otoczeniu zagranicznym mocne osłabienie nadal notują giełdy zachodnioeuropejskie. Obawy o eskalację prowadzonych przez USA wojen handlowych (wyższe taryfy celne, renegocjowanie umów handlowych) powodują mocny niepokój na starym kontynencie. Teraz „na tapecie” pozostają zapowiadane uzgodnienia do wprowadzenia wyższych ceł na kolejną grupę chińskich produktów o wartości rocznej wymiany do 200 mld USD.
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na porcję danych w USA o nowych zamówieniach w przemyśle oraz na dobra trwałego użytku. Ponadto pojawi się wstępny raport o zmianie zatrudnienia autorstwa niezależnej agencji ADP. Rano został opublikowany raport o nowych zamówieniach w niemieckim przemyśle. Zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym został odnotowany spadek negując wcześniejsze wzrostowe oczekiwania. /Marcin Brendota/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis