Raport rynku akcji: LPP, CCC, Lotos

foto: GPW SA

Wcześniej zniżkujący sektor bankowy zmobilizował siły dzięki czemu rynek ogółem mierzony indeksem WIG lekko zwyżkował. Patrząc na zachowanie poszczególnych subindeksów w nieco słabszej kondycji pozostają spółki sektora wytwórczego. Szczególnie niekorzystnie prezentuje się indeks WIG-Budownictwo (duży wpływ Budimexu), który jest na nowych kilkuletnich minimach cenowych. W zakresie otoczenia fundamentalnego branży, co już wcześniej było wskazywane, uderzają przede wszystkim rosnące koszty pracy oraz materiałów budowlanych (w tym cen stali), co dla długoterminowych kontraktów budowlanych zawartych wcześniej oznacza mocne zacieśnienie marż. Problemem, póki co odkładanym w czasie, są często wskazywane w branży zatory płatnicze, jakie zaczynają się pojawiać.

W zakresie bieżących komunikatów zwracamy uwagę na poranny raport grupy LPP za II kw. Odnotowany zysk netto na poziomie 206,1 mln zł zdecydowanie przekracza ubiegłoroczny wynik 173,3 mln zł. Wynik EBIT był o ponad 50% wyższy r/r i wyniósł 312 mln zł vs 208 przed rokiem. Przychody wzrosły o 20% do poziomu 2,05 mld zł. Zarówno przychody jak i wynik operacyjny pokrywają się z wcześniejszymi szacunkami z początku lipca, w związku z czym reakcja rynkowa, mimo bardzo dobrych wyników, może być umiarkowana. Dobry raport sprzedażowy opublikowała spółka CCC. Szacowane przychody w sierpniu wyniosły 405 mln zł i były wyższe o 37% r/r, narastająco od początku roku sprzedaży była wyższa 16% r/r. Grupa LOTOS opublikowała szacunkowy poziom sierpniowej marży rafineryjnej, wg. szacunków wyniosła 8,96 USD/bbl, dla porównania w lipcu to było 7,69 USD, a przed rokiem 7,43 USD. Jeżeli tendencja zostanie podtrzymana we wrześniu, to ogólne wyniki za III kw powinny być dobre, przy P/E na poziomie 6,6 oraz ROE 17% spółka mimo ostatniej fali wzrostowej wciąż może wzbudzać zainteresowanie. Nadal niekorzystne komunikaty płyną ze strony ALTUSTFI. Z umowy o zarządzanie portfelem inwestycyjnym przez zależny Rockbridge TFI wycoał się Norges Bank Investment Management. Dodatkowo Esaliens TFI odstąpił od planu połączenia z ALTUSTFI, które przewidywało porozumienie zawarte z początkiem czerwca. Reakcja rynkowa oczekiwana jest na minusie.

W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na odczyty wskaźników ISM i PMI w USA. Wg. wstępnych szacunków oczekiwane jest niewielkie osłabienie PMI, chociaż nadal będzie on wyraźnie ponad krytycznym poziomem 50 pkt. /Marcin Brendota/

BM Alior Bank

4 Komentarze

  1. Cena akcji pewnie zawiera po części już obecny wynik spółki, ale mimo wszystko i tak spodziewam się wzrostów. Bardzo dobre półrocze LPP może napędzić jej wynik na koniec roku.

  2. Po cichu liczyłem na przebicie maksa w tym roku. Dla mnie spółka ma wszystko co potrzeba do stabilnego i systematycznego rozwoju, ekspansja zagraniczna daje morze możliwości, a ubrania firmy widać, że są dobrze odbierane przez obcokrajowców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.