Raport rynku akcji GPW

foto: GPW

Wtorek nie przyniósł kontynuacji mocnego poniedziałkowego wzrostu indeksu WIG20, tym samym, przy umiarkowanych zwyżkach na rozwiniętych rynkach europejskich, rynek powrócił do relatywnej słabości względem otoczenia zewnętrznego. Głównymi hamulcowymi były krajowe rafinerie, chociaż ceny paliw i ropy naftowej były wczoraj względnie stabilne (pomimo kolejnego czynnika, który, ceteris paribus, może – pośrednio, gdyż sam surowiec z tego kraju nie został objęty sankcjami – mieć potencjał do wspierania cen ropy w postaci nowych sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Wenezuelę, w reakcji na rzekome nieprawidłowości w niedzielnych wyborach w tym południowoamerykańskim kraju), w efekcie niewielkie zmiany zanotowały teoretyczne marże rafineryjne. Na Wall Street wtorek z umiarkowanymi spadkami, rynkowi mogły się spodobać się komentarze Trumpa, iż nie jest usatysfakcjonowany efektami rozmów handlowych z Chinami, chociaż oba kraje poczyniły w ostatnim czasie istotne postępy w negocjacjach, w tym ogłoszono zawieszenie „wojny handlowej”, co stało za pozytywnym sentymentem rynkowym na początku bieżącego tygodnia. Trump najwyraźniej „gra” na większe ustępstwa ze strony Chin.

Od zamknięcia wczorajszej sesji raporty za I kw. 2018 r. opublikowały m.in. spółki Medicalgorithmics oraz Alumetal. Wyniki pierwszej ze spółek są słabsze od konsensusu PAP przede wszystkim na poziomie uzyskanych marż (operacyjna, EBITDA, netto), przychody z kolei okazały się nieco poniżej konsensusu (o 3,5%). W efekcie, na poziomie operacyjnym wynik o ok. 25% słabszy od oczekiwań, a na poziomie netto na akcjonariuszy jednostki dominującej poniżej konsensusu o ponad 30%. Z kolei wyniki Alumetalu były na przychodach bliskie konsensusowi, zaś poniżej na poziomie operacyjnym (o 9,5%) i powyżej na poziomie zysku netto (o ok. 12%), z uwagi na dodatnią kontrybucję podatku dochodowego do wyniku netto. Spółka w raporcie wskazuje m.in., iż rozbudowa zakładu w Gorzycach realizowana jest zgodnie z harmonogramem (jeszcze w I pół. 2018 r. ma zostać uruchomiona produkcja testowa).

W kalendarium na dziś zwracamy uwagę na wstępne publikacje wskaźników PMI sektora przemysłowego i usługowego dla wybranych gospodarek. Ostatnie cztery odczyty przemysłowego PMI dla strefy euro były na coraz to niższych poziomach (przy czym wciąż zauważalnie powyżej granicy 50 punktów), konsensus zakłada dalsze (lekkie) obniżenie wskaźnika. Z krajowej gospodarki uwagę przykuwa raport o dynamice sprzedaży detalicznej. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.