Raport rynku akcji GPW

foto: Wikimedia Commons

Piątkowa sesja przyniosła dalsze pogłębienie zniżki. Indeks WIG przełamał poziom sierpniowego dołka (58118 pkt.) co otwiera drogę do testowania tegorocznego minimum 55124 pkt. W bardzo słabej kondycji pozostaje segment średnich i mniejszych spółek. Indeks mWIG40 zanotował 8 z rzędu sesji spadkowych. Bieżące notowania są przy podstawie ponad 7 miesięcznego kanału spadkowego co może zainicjować niewielkie wzrostowe odreagowanie, ale jak na razie technicznie nie ma żadnych szacunków na trwalsze odwrócenie tendencji. SWIG80 również drąży nowe minima, jest najniższej od 2014r.

W grupie największych spółek nadal słabo zachowują się spółki energetyczne, tylko w okresie bieżącego III kw. ceny uprawnień do emisji CO2 (koszt dla spółek) wzrosły o blisko 55%, ceny tzw. zielonych certyfikatów wzrosły dwukrotnie. Słabo zachowuje się także sektor bankowy, chociaż tutaj znaczną rolę pełni również kapitał zagraniczny, niejednokrotnie kierowany ogólnym sentymentem do rynku lub grupy rynków. Ale też środowe zakończenie posiedzenie RPP zdecydowanie neguje możliwość podwyżek stóp procentowych w najbliższych kwartałach co oznacza możliwość zwiększania wyników finansowych głównie poprzez wzrost wolumenów kredytowych, a nie poprzez ewentualny wzrost marż. Gorsze nastawienie obejmuje także wydobywców surowców oraz podstawowych przetwórców (np. spółki chemiczne). Dla spółek wydobywczych niewykluczone, że spadkowe nastroje można powiązać z eskalacją konfliktu na linii USA – Chiny. Groźba objęcia wyższymi taryfami celnymi przez USA dalszej grupy chińskich towarów o wartości 200 mld USD nie pozostanie bez wpływu na globalną gospodarkę i kierunek wymiany handlowej. Już teraz rośnie zagrożenie, że część produktów objętych wyższymi taryfami będzie kierowana na inne rynki, w tym europejski, podkopując pozycję konkurencyjną rodzimych przedsiębiorstw.

Na giełdach zagranicznych zamknięcie tygodnia przyniosło lekkie wyciszenie spadków. Z dzisiejszym dniem kontrakty terminowe na główne indeksy podejmują próbę niewielkiego odreagowania, ale nie są to znaczące zmiany. W dzisiejszym kalendarium zwracamy głównie uwagę na odczyt wskaźnika nastrojów inwestycyjnych Sentix. /Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.