Raport rynku akcji GPW

foto: flickr, GPW

W czwartek krajowy rynek nie ustrzegł się spadków, poddając się tym samym tendencjom na rynkach zachodnioeuropejskich. Konfrontacyjna postawa Amerykanów wobec Chin (doniesienia o groźbach zwiększenia proponowanych stawek celnych z 10% do 25% na towary z Chin o wartości 200 mld USD) odbiła się na porannych spadkach w Azji, a te przelały się na rynki europejskie, które także są stroną w globalnej rozgrywce handlowej Amerykanów (chociaż w ostatnim czasie, w szczególności po niedawnym spotkaniu Junckera z Trumpem, zasygnalizowano spadek ryzyka eskalacji napięć na linii UE – Stany Zjednoczone). Tymczasem na Wall Street sesja na przekór tendencjom z eurolandu (przewaga wzrostów, trzecia wzrostowa sesja indeksu Nasdaq Composite z rzędu, a więc korekta w sektorze IT miała, przynajmniej na razie, charakter krótkotrwały; symboliczny wydarzeniem było przekroczenie przez spółkę Apple kapitalizacji na poziomie 1 bln USD).

W trakcie wczorajszej sesji Tauron opublikował szacunki skonsolidowanych wyników za II kw. 2018 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 4,377 mld zł (+5,1% rdr), EBITDA wyniosła 895 mln zł (-1,5% rdr), na poziomie netto spółka zanotowała stratę rzędu 74 mln zł, jednak jest to spowodowane odpisami, o których spółka informowała raportem bieżącym z 27 lipca, których łączny szacunkowy wpływ na wynik netto to jego obniżenie o 303 mln zł. W relacji do konsensusu PAP (który nie uwzględniał zdarzeń jednorazowych), zaraportowany przez Tauron wynik jest lepszy na poziomie EBITDA o ponad 8%, ale poniżej konsensusu na poziomie netto (korygując o wspomniane 303 mln zł) o niecałe 5%.

W kalendarium na dziś uwagę zwracają odczyty wskaźników PMI/ISM dla sektora usług dla wybranych gospodarek oraz oficjalne dane z amerykańskiego rynku pracy, istotne m.in. z perspektywy dolara. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.