Raport rynku akcji GPW

foto: GPW

Pogorszenie nastrojów na globalnych rynkach, związane z opublikowaniem przez Amerykanów nowej listy produktów chińskich o wartości 200 mld USD, którym grozi wprowadzenie 10% ceł (co nie powinno jednak nastąpić przed 30 sierpnia, do kiedy mają być prowadzone konsultacje publiczne – jest to też z pewnością czas na prowadzenie, czy to zakulisowych, czy oficjalnych, negocjacji), nie obeszło się bez echa także na krajowym rynku. Spadek WIG o ok. 0,9% było jednym z mniejszych ruchów wśród głównych indeksów europejskich. Spośród spółek silny spadek zaliczył Budimex, po publikacji rozczarowujących szacunków zysku netto za II kw. br. Na rynkach surowcowych mocną przecenę odnotowały zarówno metale przemysłowe, jak i surowce energetyczne oraz paliwa. Na Wall Street także sesja „pod kreską”, chociaż zakres spadku był umiarkowany. Agencja Bloomberg informuje, iż przedstawiciele Chin wzywają Stany Zjednoczone do stołu negocjacyjnego, na co Amerykanie mieliby być otwarci, co może być jednym z czynników dzisiejszej poprawy globalnego sentymentu (wzrosty na parkietach azjatyckich oraz kontraktów terminowych na główne indeksy zachodnioeuropejskie).

Po zamknięciu wczorajszej sesji Amica poinformowała o (ponownych) rozmowach z hiszpańskim podmiotem dysponującym prawami do marki Fagor, przedstawiając drugiej stronie wstępne założenia dotyczące potencjalnej współpracy. Jak informowano jeszcze w grudniu 2017 r., powołując się na słowa wiceprezesa Kocikowskiego, marka ta miałaby być „furtką” na rynek hiszpański oraz oferować potencjał do „kilkudziesięciu milionów euro obrotów w perspektywie kilku lat”. Spółka informowała jeszcze w grudniu 2017 r. o złożeniu oferty przejęcia od spółki Edesa Industrial S.L., w upadłości, linii biznesowej zajmującej się sprzedażą dużego sprzętu AGD pod marką Fagor na terenie m.in. Hiszpanii, za cenę 3 mln euro, dodatkowo za 2 mln euro planowano nabycie prawa do sprzedaży sprzętu AGD pod marką Edesa na rynkach Hiszpanii i Portugalii, co dawałoby wtedy łącznie nakład rzędu 5 mln euro (jak podkreślano w grudniowym komunikacie, w skład transakcji miały nie wchodzić żadne aktywa produkcyjne ani składniki kapitału obrotowego netto należące do spółki Edesa). W marcu br. prezes Amici informował, iż oferta wygasła. W maju z kolei wiceprezes Skubel sugerował, że nadal są szanse na pozyskanie praw do marki Fagor, nie wykluczając formuły wynajmu praw do jej używania.

W kalendarium na dziś uwagę zwraca publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia EBC, dane o dynamice produkcji przemysłowej w strefie euro oraz odczyty inflacyjne – CPI dla Stanów Zjednoczonych oraz opublikowany już, zgodny z odczytem wstępnym, CPI z Niemiec. Wczorajszy odczyt inflacji producenckiej, PPI, dla Stanów Zjednoczonych, na poziomie 3,4% rdr przebił konsensus i wskazał na najwyższą roczną dynamikę od 2011 r., co może być m.in. pokłosiem wprowadzonych niedawno ceł na stal i aluminium, oraz mieć pro wzrostowy wpływ na ceny dóbr finalnych w kolejnych okresach. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.