Rynki wschodzące przystąpiły wczoraj ogółem do wzrostowego odreagowania poprzedzającego spadku. Zgodnie z globalnym trendem, lepsze nastroje nie ominęły również krajowego rynku. Dla indeksu WIG przy poziomie wtorkowego dołka wypełnił się potencjał spadku wynikający z wcześniejszej formacji trójkąta prostokątnego. Na diagramie świecowym wtorkowa szpulka stanowiłaby teraz wyspę odwrotu, na RSI jednocześnie następuje odbicie od strefy ok. 30 pkt, która w ostatnich miesiącach dość skutecznie określała strefę wsparcia. Spory niedosyt pozostawiają jednak niezbyt wysokie obroty, wskazujące że to raczej cofnięcie podaży wypiętrzyło kursy niż przyrost siły popytu. O ile w segmencie średnich spółek, w dużej mierze za sprawą zwyżki cen INGBSK i MILLENNIUM, jest obserwowana poprawa i indeks mWIG40 podejmuje wzrostowe odreagowanie, o tyle mniejsze spółki skupione wokół indeksu sWIG80 nadal sobie słabo radzą, jest pogłębiony spadek. Dodatkową ostrożność względem szacunków dalszej zwyżki nakazywałoby zachowanie rynku walutowego, gdzie nadal ma miejsce osłabienie złotego.
Na giełdach zachodnich nastroje nie są ściśle zdeklarowane. Indeksy zachodnioeuropejskie ze wskazaniem na DAX i Stoxx 600 po uprzednim, zainicjowanym w piątek spadku, nie wyrażają woli do mocniejszego odbicia. Na rynkach amerykańskich zyskują spółki technologiczne, natomiast te bardziej przemysłowej lub finansowe wykazują większą powściągliwość. Sytuację dobrze obrazuje zestawienie indeksów Nasdaq 100 i Dow Jones, z którym ten pierwszy jest na nowych rekordach cenowych, natomiast drugi pozostaje w spadkowej korekcie. Temat wojny handlowej i wzrostu kosztów finansowych (ostatnie podwyżki FED), bardziej uderza w tradycyjne segmenty przemysłu, chociaż i po stronie spółek technologicznych np. Netflix notujący nowe rekordy cenowe ma jednak dość wysokie zadłużenie i wysoce ujemne wolne przepływy pieniężne.
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowe dane o sprzedaży detalicznej, pozostający wciąż w dobrej kondycji krajowy rynek pracy powinien wspierać wyższą konsumpcję. Dziś zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia RPP, raczej większość wyartykułowanych argumentów będzie nakierowana na podtrzymanie przez dłuższy czas obecnego poziomu stóp procentowych. /Marcin Brendota/
BM Alior Bank
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis