Raport rynku akcji GPW

foto: gpw

Wczorajsza sesja na krajowym rynku rozpoczęła się od odrabiania środowych mocnych spadków, jednak z czasem strona popytowa zaczęła słabnąć, co sprowadziło WIG, mniej więcej w środku sesji, na poziomy środowego zamknięcia, po czym nastąpiło lekkie odbicie. Na rozwiniętych rynkach europejskich druga z rzędu sesja z realizacją zysków, na Wall Street z kolei lekkie spadki, jednak główne indeksy odrobiły większość strat już po zamknięciu sesji w jej europejskiej części. Sentymentowi nie sprzyjały oficjalne informacje o odwołaniu przez Trumpa zaplanowanego na 12 czerwca spotkania z przywódcą Korei Płn., przy czym, po pierwsze, prezydent USA nie wykluczył spotkania w innym terminie, a po drugie, sytuacja ta jest na tyle dynamiczna, że przywiązywanie dużej wagi do tej informacji nie wydaje się zasadne. Ponadto, dziś rano pojawiają się doniesienia, z których wynika, że Korea Płn. wciąż gotowa jest na dialog ze stroną amerykańską.

Z perspektywy technicznej, WIG wzbił się powyżej lokalnego dołka z 28 marca br., dla WIG20 pozytywne jest utrzymywanie powyżej istotnego wsparcia w okolicach 2200 punktów, indeksowi mWIG40 – mimo wczorajszej zwyżki – wciąż brakuje do obszaru, w którym konsolidował się od kwietnia do połowy maja, sWIG80 z kolei wczorajszym spadkiem przebił, po cenach zamknięcia, lokalny dołek z połowy listopada 2017 r., przy czym minimum intraday wypada niżej, w okolicach 13 700 punktów. Ogólny obraz jest taki, że rynek jest w obszarze wsparć, a ważnym czynnikiem dla ich ewentualnej obrony wydaje się rozwój sytuacji na rynkach bazowych i dalszy kierunek, który obierze dolar (wzrosty z ostatnich tygodni ewidentnie nie sprzyjają rynkom wschodzącym).

Po zamknięciu wczorajszej sesji zostało ogłoszone wezwanie na akcje spółki Ferrum, wzywający zamierzają osiągnąć 100% ogólnej liczby głosów na WZA. Oferowana cena to 4,39 zł za akcję, tj. ponad 11% powyżej wczorajszego zamknięcia. Raport okresowy opublikował m.in. Kernel (w III kw. roku obrotowego 2017/2018 strata netto na akcjonariuszy jednostki dominującej rzędu 39,1 mln USD vs. zysk 32,9 mln USD przed rokiem; zysk EBITDA spadł o 9,4% rdr).

W kalendarium na dziś uwagę zwraca szereg odczytów z gospodarki amerykańskiej (dynamika zamówień na dobra trwałego użytku, finalny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan, obrazującego sentyment konsumentów), krajowy odczyt stopy bezrobocia, niemiecki odczyt Indeksu Instytutu IFO, obrazującego nastroje wśród przedsiębiorców oraz liczne wystąpienia bankierów centralnych z FED. /Paweł Szewczyk/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.